Βόλεϊ Γυναικών: Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το «Ιωάννης Μαλακατές»

Στον Παναθηναϊκό κατέληξε το κύπελλο του τουρνουά «Ιωάννης Μαλακατές» που διοργάνωσε ο σύλλογος στο κλειστό της “Λεωφόρου”

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα την ΑΕΚ με 3-0 στα σετ και κατέκτησε το τουρνουά «Ιωάννης Μαλακατές» το οποίο διοργάνωσε στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” της Λεωφόρου

Οι «πράσινες» ήταν ανώτερες σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του ανεπίσημου τίτλου.

Οι νταμπλούχες έδειξαν ότι ανεβάζουν στροφές εν όψει της αρχής των αγωνιστικών τους υποχρεώσεων και αναμφίβολα ικανοποίησαν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.Στο αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και πήγαιναν μαζί στο σκορ με 10-10.

Λίγο αργότερα οι «πράσινες» κατάφεραν να ξεκολλήσουν και να πάρουν προβάδισμα με 17-15 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-19 κάνοντας το 1-0.

Το δεύτερο σετ κατακτήθηκε με μεγαλύτερη δυσκολία από τον Παναθηναϊκό αφού το ματς ξεκίνησε και οι δύο ομάδες ήταν και πάλι μαζί στο σκορ με 7-7.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 14-13 όμως οι «κιτρινόμαυρες» εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη και τελικά γύρισαν το ματς σε 14-17.

Το «τριφύλλι» ανέτρεψε άμεσα την κατάσταση παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και γύρισε το σκορ σε 19-18 και εν συνεχεία σε 25-22.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο ΠΑΟ πήρε προβάδισμα με 8-7 αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 16-17 και έπειτα με 17-19. Παρόλα αυτά και πάλι ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση και γύρισε το ματς κατακτώντας το σετ με 25-22.

MVP του τουρνουά αναδείχτηκε η Μάρθα Ανθούλη και πήρε το βραβείο από τον Αντιπρόεδρο του Παναθηναϊκού κ. Δημήτρη Βρανόπουλο.

Το τρόπαιο της κατάκτησης του τουρνουά έδωσε ο πρόεδρος του Συλλόγου κ. Παναγιώτης Μαλακατές στην αρχηγό της ομάδας Αθηνά Παπαφωτίου.

Παναθηναϊκός (Γκάιτς):Χατζηευστρατιάδου  9 (4/9 επ., 2 μπλοκ, 3 άσοι), Ίβκοβιτς, Ανάε 10 (9/26 επ. , 1 μπλοκ), Νικολογιάννη, Γκρόθες 7 (6/11 επ., 1μπλοκ), Παπαφωτίου 4 (3 μπλοκ, 1 άσος), Ανθούλη 13 (6/25 επ., 3 μπλοκ, 4 άσοι), Πολίτη, Ρόγκα (λ) (68% υπ.-26% αρ.), Μεταξά, Μερκούρη, Μέντιτς 10 (6/12 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος)

ΑΕΚ (Αρσενιάδης):Νότη,  Αρτακιανού (λ) (63%-32% αρ.), Νίζετικ 9 (9/34 επ.), Σακαλέρου, Διάλλα 3 (2 μπλοκ), Μελέτη , Καλαντάντζε 6 (5/9 επ., 1 άσος), Ξηντάρα, Βλαχάκη 9 (8/20 επ., 1 άσος), Κωνσταντινίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Καλντερόν, Αναγνώστου , Σίλβα 12 (8/24 επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Κιλίκοβα 8 (5/9επ., 1 άσος, 2 μπλοκ)

Σε δήλωση της η Μάρετ Γκρόθες είπε «Για μας είναι ένα θετικό ξεκίνημα η κατάκτηση αυτού του τουρνουά και θα ανεβαίνουμε συνεχώς. Η ΑΕΚ είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και το έδειξε σήμερα. Ξεκινάμε το πρωτάθλημα με δύο δύσκολα ματς αλλά είμαι αισιόδοξη. Προσωπικά θέλω να κάνω το καλύτερο για την ομάδα μου και πιστεύω ότι στο τέλος όλες μαζί θα πανηγυρίσουμε την κατάκτηση των στόχων μας».