Volley League Ανδρών: Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης που ολοκλήρωσε την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League. Ο αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών λόγω των μέτρων κατά του κοροναϊού και έγινε σήμερα μετά την αναβολή που πήρε ο αγώνας της Κυριακής λόγω των προβλημάτων στη στέγη του PAOK Sports Arena.

Ο ΠΑΟΚ με το τρίποντο που πήρε προσπέρασε πάλι τον Παναθηναϊκό και διατήρησε την 2η θέση και πλησίασε τον Ολυμπιακό στο -2. Επομένως οι τελευταίες δύο αγωνιστικές θα έχουν τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο Ολυμπιακός έχει 41 βαθμούς, ο ΠΑΟΚ έχει 39 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός 38 βαθμούς.

Ο Ηρακλής μετά την ήττα του έμεινε στους 19 βαθμούς και διατηρεί την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο «γηραιός» πάλεψε σκληρά και με όλες του τις δυνάμεις αλλά η υπεροπλία του ΠΑΟΚ σε ολες τις γραμμές έκανε τη διαφορά. Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ που κρίθηκε με 26-24.

Ο Ηρακλής πάλεψε όσο μπορούσε τον αγώνα. Μάλιστα στο 1ο σετ με σερί 3-0 κατάφερε να ξεφύγει 12-9 ύστερα από επιθέσεις των Πεντίδη, Μαυροβουνιώτη και λάθος του Μάρσαλ. Ο Ηρακλής κράτησε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 16-15 ύστερα από επίθεση του Μαυροβουνιώτη αλλά ο ΠΑΟΚ με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς προσπέρασε 19-17 με επιθέσεις του Βαν ντε Ντρις. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 21-21 αλλά με το χαμένο σερβίς του Πεντίδη, το λάθος του Σακόγλου και το μπλοκ του Ροντρίγκο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 24-21 και έκλεισε το σετ με επίθεση του Αμπράο 25-22.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-5 με τον Μάρσαλ και τον Βαν ντε Ντρις ενώ με τον άσσο του Μπιέλιτσα η διαφορά άνοιξε στο 19-15. Ο Ηρακλής με τον Σακόγλου και τον Πεντίδη μείωσε τη διαφορά 24-21 ενώ με τον Στουντζίσκι, τον Χήρα και τον Σακόγλου ισοφάρισε 24-24. Η επίθεση του Βαν ντε Ντρις και η κόντρα του Τερζή έκλεισε το σετ 26-24 για το 2-0 σετ.

Η αντίσταση του Ηρακλη κράτησε μέχρι το 14-13 του 3ου σετ. Ο Αμπράο, ο Μάρσαλ και ο Μπιέλιτσα έκαναν τη διαφορά και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-16. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κούραση, έχασαν πολλές επιθέσεις και με την επίθεση του Αμπράο το σετ έκλεισε 25-19 και έκλεισε το ματς 3-0.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Ανθυμίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 26-24, 25-19)

Π.Α.Ο.Κ. (Δεληκώστας): Μάρσαλ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 57% υπ. – 29% άριστες), Τερζής 6 (3/3 επ., 3 μπλοκ), Μπιέλιτσα 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γάτσης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 70% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Αρμενάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Τούμπος): Χληρας 9 (4/6 επ., 5 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 6 (6/24 επ., 50% υπ. – 39% άριστες), Προύσαλης 2 (2/3 επ.), Στουντζίνσκι 5 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 42% άριστες), Πεντίδης 4 (4/7 επ.), Σακόγλου 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 58% υπ. – 42% άριστες), Στεφανίδης, Χατζηπαραδείσης, Καλαϊτζίδης.