Α1 Βόλεϊ Ανδρών: ‘Εσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου βγήκε νικητής επί του Ολυμπιακού, στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε ξανά η Volley League των ανδρών μετά από 70 μέρες.

Σε ένα ματς-διαφήμιση για το άθλημα, στην επανεκκίνηση της Volley League μετά από 70 ημέρες, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής. Η Σύρος ήταν καλύτερη νίκησε και έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού, που είχε τον Λετονό Εγκελσκάνς να παίζει μόνος του.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα και εν τέλει και για το αποτέλεσμα ήταν το 1ο σετ όπου ο Φοίνικας παρότι βρέθηκε να χάνει με 15-9 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει 22-22. Πήρε προβάδισμα 24-22 με επιθέσεις Μπράουν, Στερν, ο Μιχαήλοβιτς μείωσε 24-23 αλλά ο Πρωτοψάλτης μετά από περιπετειώδη φάση διαρκείας τελείωσε με πάιπ για το 25-23. Kαθοριστική ήταν η αλλαγή πασαδόρου στο 9-15 με την είσοδο του Ηλία, ωστόσο, στο 5ο σετ ο Φοίνικας επικράτησε με τον Ράντκε Μουρίλο.

Ο Φοίνικας με ξέσπασμα και σερί του Πρωτοψάλτη στο σερβίς πήρε και το 2ο σετ με 25-20, ενώ ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Χαραλαμπίδη και βελτιωμένη υποδοχή κατάφερε να πάρει το 3ο και το 4ο σετ και όλα να κριθούν στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας είχε από την αρχή προβάδισμα 2-3 πόντων και με πρωταγωνιστή τον Ράιτς αλλά και καλό μπλοκ επικράτησε με 15-11 κατακτώντας τη νίκη και δύο πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11)

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 9 (4/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ράιτς 17 (17/38 επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 45% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντκε 2 (2/2 επ.), Στερν 20 (15/40 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 33% υπ. – 13% άριστες) / Γκαράς (λ, 37% υπ. – 26% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Ηλίας 1 (1/1 επ.), Λινάρδος 1 (1/1 επ.), Κωστόπουλος, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/22 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 22% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Έγκλεσκανς 31 (29/56 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (1/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 32% άριστες), Χαραλαμπίδης 6 (1/1 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

Το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2021

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (25-23, 25-20, 17-25, 20-25, 15-11)