Βόλος-ΑΕΚ: Νίκη δια πυρός και σιδήρου για την Ένωση

Πέρασε από τον Βόλο η ΑΕΚ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

Για την 7η αγωνιστική της Super League 1, η ΑΕΚ νίκησε με 1-3 τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Με αυτή τη νίκη η Ένωση ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 16β και περιμένει το ντέρμπι Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ. Από την άλλη οι Βολιώτες έμειναν στους 13β και στην 4η θέση.

Oι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Ρεγκατίν (άουτ) στο 40΄ και μετά από δύο λεπτά η Ένωση προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ και στο 45’+3′ έκανε δύο τα τέρματα της με τον Τσούμπερ. Ο Βόλος μείωσε με τον Ρινέρ στο 79΄, αλλά στο 90΄+9 ο Χατζισαφί διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Βόλος απείλησε πρώτος στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά του Βαν Βερτ, μετά το κόρνερ του Πουρίτα που έδιωξε στην γραμμή ο Μοχαμάντι.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση και στο 10ο λεπτό ο Τσούμπερ έστρωσε την μπάλα στον Άμραμπατ που δεν σούταρε καλά.

Ο Βόλος απείλησε εκ νέου στο 17ο λεπτό με τον Μπαρτόλο που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μήτρογλου, με το μυτάκι έστειλε την μπάλα πάνω στον Στάνκοβιτς που είχε βγει έγκαιρα.

Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον αρχηγό της Πέτρο Μάνταλο που πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Πουρίτα και συγκλίνοντας έκανε το σουτ που δεν βρήκε στόχο.

Στο 40′ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι από το φάουλ του Σιμόες στον Πουρίτα, ο Ρεγκατέν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 42′ η Ένωση άνοιξε το σκορ με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Ο Τσούμπερ βγήκε σε αντίθεση έκανε το γύρισμα στην περιοχή εκεί που ο Ιρανός με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 45+3′ η ΑΕΚ σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Τσούμπερ. Ο Ελβετός έκανε κάθετη στον Άμραμπατ αυτός τσίμπησε την μπάλα προ του Κλέιμαν που τον ανέτρεψε και προ κενής εστίας ο Τσούμπερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η “Ένωση” έφτασε κοντά σε τρίτο τέρμα με τον Νόρντιν Άμραμπατ που βγήκε σε αντεπίθεση απέναντι στον Κλέιμαν όμως ο Κίπερ του Βόλου του είπε “όχι”.

Στο 69′ ο Βόλος κέρδισε κόρνερ, ο Ροσέρο ανέλαβε την εκτέλεση, ο Βράνιες έδιωξε εκεί που ήταν ο Ρομέρο και έκανε την κεφαλιά πάσα προς τον Βαν Βερτ που με το κεφάλι έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Στάνκοβιτς.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Βόλος μείωσε το σκορ με τον αυτογκόλ του Βράνιες μετά το σουτ του Ρίνερ.

Στο 82′ ο Δικέφαλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λιβάι Γκαρσία να βρίσκεται στην άκρη της περιοχής, να πλασάρει αλλά να πετυχαίνει το δοκάρι.

Στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού, ο Τσούμπερ βγήκε σε αντεπίθεση γύρισε την μπάλα προς τον νεοεισελθόντα Χατζισαφί που πλάσαρε προ κενής εστίας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σκόρερ: Βράνιες(αυτ) 79′ – Ανσαριφάρντ 42′, Τσούμπερ 45+3′, Χατζισαφί 90+8′

Κίτρινες: Ρομέρο 29′, Γκρίλο 44′, Φεράρι 45′ – Ανσαριφάρντ 45+3′, Μάνταλος 61′, Λε Ταλέκ 86′

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα(45+1′ Ρίνερ), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος(77′ Νίνης), Ρεγκατέν(68′ Ροσέρο), Φερνάντες, Φαν Βερτ, Μπαρτόλο

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες(77′ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος(66′ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Άμραμπατ(91′ Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ(67′ Γκαρσία)