Βόλος – ΑΕΚ: Ομάδα «φάντασμα» η ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό

Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ ηττήθηκε (ξανά) από τον Βόλο, ολοκληρώνοντας έτσι την κανονική περίοδο της Super League.

“Κακός δαίμονας” της ΑΕΚ ο Βόλος που επικράτησε με 1-0 για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες στο Πανθεσσαλικό στάδιο,  για την 26η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Super League 1.

Ελάχιστα πράγματα από την ΑΕΚ, με τον Βόλο να διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δουβίκα. Τα λάθη ήταν πολλά από τους “κιτρινόμαυρους”, φανερώνοντας ξεκάθαρο πρόβλημα στη δημιουργία, με μηδενική απειλή. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντίδραση και να υποβάλλεται στην έκτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση έχασε την ευκαιρία να τερματίσει μόνη δεύτερη στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά, ο Βόλος πήρε το θετικό αποτέλεσμα και περιμένει στην έβδομη θέση έχοντας το “πάνω χέρι” στα playouts. Η ΑΕΚ βρίσκεται στην 3η θέση με 48 βαθμούς, ενώ ο Βόλος είναι έβδομος με 30.

Να τονιστεί πως στον αγώνα του πρώτου γύρου, οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 2-2 στη Ριζούπολη, ενώ στον αγώνα του Κυπέλλου στο Πανθεσσαλικό, ο Βόλος επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ, η οποία πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά χάρη στο 4-2 του πρώτου ματς.

Στα πρώτα 10 λεπτά δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση, σε ένα ισορροπημένο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν σωστά και να απειλήσουν.

Ο Βόλος είχε βρει τον τρόπο να πλησιάσει την εστία του Αθανασιάδη έστω και με σουτ και στο 15’ είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Δουβίκας πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Αθανασιάδης μπλόκαρε.

Ο αγώνας είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με την ΑΕΚ να παρουσιάζει μία νωχελικότητα, δεν απειλούσε και τα περίμενε όλα από τον Λιβάι Γκαρσία.

Στο 37ο λεπτό, ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ. Μεσα με λίγα δευτερόλεπτα η ΑΕΚ απείλησε ξανά αλλά το σουτ του Ανσαριφάρντ μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε άουτ.

Η Ένωση πλήρωσε την αδράνεια της τόσο σε άμυνα αλλά και επίθεση και τελικά δέχτηκε γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μιτάι έσπρωξε τον Περέα και ο Μανούχος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Δουβίκας ανέλαβε την εκτέλεση(45+3′), εστειλε την μπάλα στα δίχτυα και νίκησε τον Αθανασιάδη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 1-0 της ΑΕΚ χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Δουβίκα.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα στο 48’ ο Νίνης να κλέψει την μπάλα από τον Σάκχοφ και να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, άλλα η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.

Στο 51′ ο Αλμπάνης έστρωσε στον Κρίστισιτς, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γκολ που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα και στο 63′ το σουτ μετά την ωραία ατομική προσπάθεια του Μάνταλου, από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πέρασε πολλά μέτρα άουτ.

Η εικόνα της Ένωσης δεν θύμιζε τίποτα το πρώτο μέρος και στο 70′ έχασε ακόμα μια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με πρωταγωνιστή τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τα αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τα πέντε τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ο Βόλος έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μπαριέντος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για κουτουλιά στην κοιλιά του Μάνταλου.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την ΑΕΚ να παραμένει τρίτη στη βαθμολογία.

Σκόρερ: 45’+3’ Δουβίκας (πέναλτι)

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Μήτογλου, Γκρίλο, Τέκιο, Μπαρτόλο, Τσοκάνης(90’+2’ Κολόμπο), Νίνης(66’  Κιάκος), Μπαριέντος, Μαρτίνες, Περέα, Δουβίκας.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Νεντελτσεάρου, Λάτσι, Μιτάι(46’ Σβαρνας), Σιμάνσκι(46’ Σάκχοφ), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Γκαρσία(69’ Μαχαίρας), Αλμπάνης(85’ Χριστόπουλος), Ανσαριφάρντ( 62’ Ολιβέιρα)