Βολος-ΑΕΚ: Στο ίδιο έργο θεατές οι «κιτρινόμαυροι» και στα φιλικά

Η ΑΕΚ προβλημάτισε στο φιλικό με τον Βόλο γνωρίζοντας την ήττα. Άμραμπατ με δύο ασίστ και Τάνκοβιτς με δύο γκολ ξεχώρισαν για την Ένωση.

Συνεχίζει να προβληματίζει στα φιλικά της παιχνίδια η ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 4-3 από τον Βόλο. Από την Ένωση ξεχώρισαν μεσοεπιθετικά ο Άμραμπατ με δύο ασίστ και ο Τάνκοβιτς με δύο γκολ (το ένα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος), ενώ ο Ανσαριφάρντ βρήκε επίσης δίχτυα. Για τους Βολιώτες που έδειξαν πανέτοιμοι ενόψει της έναρξης της σεζόν, δύο γκολ είχε ο Φερνάντες και από ένα οι Μπαριέντος και Ρεγκατίν με πέναλτι

Αρχικά ο Τζαβέλλας στο 13′ και στη συνέχεια ο Αραούχο στο 17′ απείλησαν με κεφαλιές, οι οποίες όμως πέρασαν άουτ. Η Ένωση συνέχιζε να προβληματίζει και οι Βολιώτες που είχαν το πάνω χέρι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 36′. Ο Σάκχοφ ανέτρεψε τον Ρεγκατίν στην περιοχή και ο Μπαριέντος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0. Οι κιτρινόμαυροι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με σουτ του Αραούχο στο 41′ και ένα ακόμα από τον Άμραμπατ δύο λεπτά αργότερα μετά από ατομική ενέργεια, τα οποία όμως κι αυτά πέρασαν άουτ.

Η ΑΕΚ πλήρωσε μια κόντρα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Φεράρι να περνάει την κάθετη, τον Ροσέρο να πασάρει στον Φερνάντες και τον τελευταίο με σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 2-0 στο 49′. Η ΑΕΚ κατάφερε πάντως να απαντήσει άμεσα και να μειώσει σε 2-1 τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Άμραμπατ να σεντράρει και τον Τάνκοβιτς να πετάγεται και με κεφαλιά να βρίσκει δίχτυα.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Βόλος έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Φερνάντες να πραγματοποιεί μια ατομική ενέργεια και με σουτ να κάνει το 3-1. Οι κιτρινόμαυροι πάντως κατάφεραν στο 75′ να μειώσουν εκ νέου ξανά με τον Τάνκοβιτς, ο οποίος μαζί με τον Άμραμπατ ξεχώριζαν μεσοεπιθετικά. Ο Σουηδός εξτρέμ ανατράπηκε από τον Κλέιμαν και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-2 σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 82′ όμως η ΑΕΚ έμεινε ξανά με δύο γκολ πίσω στο σκορ. Ο Πουρίτα ανατράπηκε από τον Ραντόνια που μόλις είχε μπει στο ματς, ο Βόλος κέρδισε δεύτερο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ρεγκατίν γράφοντας το 4-2.

Το γεγονός ότι η ΑΕΚ ήταν ευάλωτη στα μετόπισθεν, επιβεβαιώθηκε λίγα λεπτά αργότερα όταν οι κιτρινόμαυροι μείωσαν για ακόμα μια φορά στο σκορ φτάνοντας στο 4-3, ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ανσαριφάρντ με κεφαλιά σκόραρε.

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο, Πουρίτα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατίν, Ροσέρο, Μπαρτόλο, Φερνάντες

ΑΕΚ (Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μιτάι (81′ Ραντόνια), Τζαβέλλας, Βράνιες (63′ Μήτογλου), Μισελέν, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ (46′ Μάνταλος), Σιμάνσκι (61′ Σιμάνσκι), Άμραμπατ, Τάνκοβιτς, Αραούχο (61′ Ανσαριφάρντ)