Μπαρτσελόνα- Χετάφε: Ντεπάι λαμπρός την οδηγεί

Με πρωταγωνιστή τον Μέμφις Ντεπάι, η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το εμπόδιο της Χετάφε

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 2-1 της Χετάφε στο «Καμπ Νόου», για την 3η αγωνιστική της La Liga.

Ο Σέρχι Ρομπέρτο άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Σάντρο Ραμίρεθ στο 19΄, αλλά στο ημίωρο (30΄) ο Μέμφις Ντεπάι διαμόρφωσε το 2-1 από ασίστ του Ντε Γιονγκ. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Κούμαν έριξε αισθητά τον ρυθμό, το 2-1 παρέμεινε και εν τέλει πήρε ένα δύσκολο, αλλά σημαντικό «τρίποντο».

O Ολλανδός επιθετικός που έδειξε για ακόμη μία φορά ηγετικά χαρακτηριστικά, καθώς έγινε μόλις ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα μετά από τον Φάμπρεγκας, που στα τρία πρώτα του παιχνίδια έχει συμμετοχή σε ισάριθμα γκολ (2 γκολ και 1 ασίστ).

Απογοητευτικός για ακόμη μία φορά ο Γκριεζμάν, ενώ ντεμπούτο πραγματοποίησε ο 17χρονος Γκάβι.

Οι Καταλανοί με αυτό το τρίποντο, ανέβηκαν και αυτοί στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με 7 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Μίτσελ δέχτηκε την τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς και έμεινε με μηδέν βαθμούς στον πάτο της βαθμολογίας.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Έμερσον (63΄Ντεστ), Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Ρομπέρτο (75′ Γκάβι), Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Γκριεζμάν, Μπρέιθγουεϊτ (75′ Νίκο), Ντεπάι

Χετάφε (Μίτσελ): Σόρια, Ιγκλέσιας, Μίτροβιτς, Τζένε, Μιραμόντες, Αλενιά (61′ Τίμορ), Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Γιάνκτο, Ουνάλ (76′ Μαθίας), Ραμίρεθ (62′ Μάτα)