Βόλος – Απόλλων Σμύρνης: Με Δουβίκα και Ριένστρα πήρε τη νικη

Με μεστή εμφάνιση ο Βόλος νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Σμύρνης στον Βόλο και ηττήθηκε με 2-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκ1.

Ο Απόλλων μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και έχασε διπλή ευκαιρία με τον Ιωαννίδη και τον Χουχούμη στο 6ο λεπτό. Αρχικά ο υψηλόσωμος φορ πέρασε τον Κλέιμαν αλλά το τελείωμα του έσωσε στην γραμμή ο Μήτογλου και στην συνέχεια ο αριστερός οπισθοφύλακας της Ελαφράς Ταξιαρχίας έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 14′ το σουτ του Κολ κατέληξε με ευκολία στα χέρια του Κλέιμαν ενώ ο Κίπερ του Βόλου νίκησε και τον Τσιλούλη στο 17ο λεπτό.

Στο 28′ ο αρχηγός του Απόλλωνα, Τόμας Μπεντινέλι εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ όμως ήταν άστοχος.

Ο Βόλος παρόλο που ήταν ακίνδυνος άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Ο Μπαρτόλο πήρε την πάσα από τον Νίνη, μπήκε στην περιοχή και ο Μπαξεβανίδης με άσχημο μαρκάρισμα έκανε πέναλτι.Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάσος Δουβίκας που έδωσε το προβάδισμα στους Βολιώτες.

Την τελευταία φάση του ημιχρόνου την είχε ο Βόλος με το πλασέ του Νίνη από πλεονεκτική θέση ύστερα από όμορφη προσπάθεια του Ριένστρα.

Στο 52ο λεπτό ο Ριένστρα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Βόλος ξεχύθηκε στην αντεπίθεση με τον Μπαρτόλο που πάσαρε στον Ριένστρα και αυτός με σουτ του κόντραρε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσιλούλης σούταρε στα χέρια του Κλέιμαν. Στο 57′ έξω έφυγε και το σουτ του Σάντος.

Στο 64′ ο Μαρκ Φερνάντεθ νικήθηκε από τον Κλέιμαν σε εκτέλεση φάουλ που επιχείρησε. Ο Απόλλων στο 75′ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μουνιέ που βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα του Βόλου αλλά έστειλε την μπάλα πάνω του και έμεινε το τελικό 2-0.

Κάρτες: Περέα 27′, Μήτογλου 30′ – Μπαξεβανίδης 29′, Ντάουντα 76′, Μπεντινέλι 78′

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Νίνης, Μαρτίνες(Μπαριέντος 46′), Μπαρτόλο, Περέα(Σάντος 57′), Δουβίκας

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Χουχούμης, Ντομίμινγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς(Ντάουντα 46′), Μπαξεβανίδης(Καλίσιρ 72′), Κολ, Φατιόν(Λαγός 59′), Μπεντινέλι, Ιωαννίδης(Φερνάντεθ 60′), Τσιλούλης(Μουνιέ 72′)