Derby della Madonnina: Τριάρα τίτλου για την Ίντερ

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής του Μιλάνου η Ίντερ, που με τριάρα αύξησε την διαφορά της από τη Μίλαν.

Στο μεγάλο παιχνίδι του Μιλάνου και της 23ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο, η Ίντερ νίκησε με 0-3 τη συμπολίτισσα Μίλαν και απολαμβάνει την μοναξιά στην κορυφή του πρωταθλήματος στο +4 από τους «ροσονέρι».

Σε μεγάλη μέρα ο Λουκάκου που έκανε καταπληκτικό ματς και σκόραρε ένα γκολ φτάνοντας τα 17, ενώ μοίρασε και μια ασίστ. «Φύλακας άγγελος» της εστίας της Ίντερ ο Χαντάνοβιτς που κράτησε το μηδέν με καθοριστικές επεμβάσεις. Δύο ασίστ ο Πέρισιτς, δύο γκολ για τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, ο οποίος έφτασε τα 13 την τρέχουσα σεζόν στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έφτασε τους 43 πόντους και πάει ολοταχώς για το σκουντέτο. Από την άλλη η Μίλαν έμεινε στους 39 βαθμούς, έξι πάνω από Ρόμα και Λάτσιο και επτά από την Γιουβέντους.

Το ματς:

Το δυνατό της ξεκίνημα στο ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Οι νερατζούρι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Ο Λουκάκου έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Μαρτίνεζ στην μικρή περιοχή, ο οποίος ανενόχλητος νίκησε τον Ντοναρούμα με το κεφάλι, για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καλή στιγμή στο 27ο λεπτό, όταν ο Πέρισιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Λουκακού που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι δεν τη βρήκε για πολύ λίγο την μπάλα, ώστε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 33′ η Μίλαν έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ερναντέζ. Ο Γάλλος σούταρε με το δεξί μέσα από την περιοχή, ο Χαντάνοβιτς έμεινε άγαλμα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί του δοκάρι.

Οι νερατζούρι είχαν απάντηση στην χαμένη ευκαιρία της Μίλαν. Στο 36ο λεπτό ο Πέρισιτς σούταρε μέσα απο την περιοχή, ο Ντοναρούμα έδιωξε με το ένα χέρι ο Ντοναρούμα, όμως στην συνέχεια της φάσης ο Μαρτίνες που πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε άστοχα.

Απίστευτος Χαντάνοβιτς, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο κίπερ της Ίντερ κράτησε το μηδέν με υπέροχες επεμβάσεις σε τρεις φάσεις, σε μια πολιορκία της Μίλαν στα πρώτα τρία λεπτά.

Αρχικά ο Σλοβένος είπε όχι στο 47′ σε κεφαλιά του Ιμπαΐμοβιτς. Στην συνέχεια και σε ένα σέντρα, ο Σουηδός έπιασε νέα κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή. Με τον Χαντάνοβιτς με εντυπωσιακό τρόπο να διώχνει πάνω στην γραμμή. Ένα λεπτό αργότερα ο «φύλακας άγγελος» της ομάδας του Κόντε κράτησε και πάλι το μηδέν με τρομερή απόκρουση με το ένα χέρι, σε σουτ του Τόναλι.

Με τον Χαντάνοβιτς να κρατά τα μετόπισθεν η Ίντερ χρειάστηκε μια αντεπίθεση, για να καθαρίσει την νίκη στο 57′. Ο Έρικσεν έδωσε στον Πέρισιτς στα αριστερά της περιοχής, αυτός γύρισε με μια μπαλιά πάρε-βάλε στον Μαρτίνες, που σκόραρε για το 0-2.

Τα πράγματα στην συνέχεια έγιναν πιο εύκολα για την παρέα του Λουκάκου, που βρήκε και αυτός τον δρόμο για τα δίχτυα. Στο 66′ ο Βέλγος έφυγε μόνος του από την σέντρα με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με άψογο αριστερό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Έπειτα, η Μίλαν είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά αδυνατούσε να απειλήσει την εστία του Χαντάνοβιτς, ώστε να βρει ένα τέρμα.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (67′ Μεϊτέ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (67′ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραχίμοβιτς (75′ Καστιγιέχο).

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι (83′ Γιανγκ), Μπαρέλα (86′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (78′ Γκαγκλιαρντίνι), Πέρισιτς (78′ Νταρμιάν), Λουκακού, Μαρτίνες (78′ Σάντσες).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Σπέτσια 3-0 (48′ Βλάοβιτς, 64′ Καστροβίλι, 82′ Έισερικ)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-1 (76′ Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο – Σαμπντόρια 1-0 (24′ Λουίς Αλμπέρτο)

Τζένοα – Ελλάς Βερόνα 2-2 (48′ Σομουρόντοφ, 90+4′ Μπαντέλι / 17′ Ίλιτς, 61′ Φαραόνι)

Σασουόλο – Μπολόνια 1-1 (52′ Καπούτο / 17′ Σοριάνο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Πάρμα – Ουντινέζε 2-2 (3′ Κορνέλιους, 32′ αυτ. Κούτσκα – 64′ Οσάκα, 80′ Νόιτινγχ)

Μίλαν – Ίντερ 0-3 (5′, 57’Μαρτίνες, 66′ Λουκακού)

Αταλάντα – Νάπολι (19:00)

Μπενεβέντο – Ρόμα (21:45)