Μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας  Βόλος και Λαμία

Ισόπαλος έληξε ο αγώνας στο Πανθεσσαλικό στάδιο μεταξύ του Βόλου και της Λαμίας

Η ομάδα της Λαμίας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η ομάδα του Βόλου προηγήθηκε με τον Δουβίκα (51′), ενώ για τους φιλοξενούμενους ισοφάρισε ο Ντέλετιτς (52′). Με δέκα παίκτες τέλειωσε το ματς η Λαμία, με την αποβολή του Ντέλετιτς στο 68′.

Με αυτή την ισοπαλία η Λαμία έφτασε τους 6β και παραμένει στην τελευταία θέση, ενώ ο Βόλος στην 8η θέση με 20β.

Ο Βόλος πίεζε ψηλά την ομάδα της Λαμίας από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τον Βόλο στο 10ο λεπτό με τον Σάντσες, αλλά ο Επασί μπλόκαρε.

Στο 14ο λεπτό η Λαμία απείλησε με τον Ρόμανιτς αλλά ο Κλέιμαν απέκρουσε.

Η Λαμία συνέχισε να πιέζει τον Βόλο. Στο 21ο λεπτό ο Τιρόνε έδωσε στον Αραμπούλι ο οποίος πέτυχε το δοκάρι.

Στο 24ο λεπτό Ντέλετιτς και Τζανετόπουλος σε μια διπλή προσπάθεια απείλησαν την άμυνα του Βόλου, όμως χωρίς αποτέλεσμα.

Ένα σουτ επιχείρησε ο Τζανδάρης στο 32ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα  Αραμπούλι πάτησε την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Λαμία πίεζε πολύ για το γκολ.  Στο 47ο λεπτό άλλη μια προσπάθεια του Μαρτίνεθ να ανοίξει το σκορ απέτυχε.

Στο 51ο λεπτό ο Δουβίκας άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τον Βόλο, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρενάτο.

Η Λαμία απάντησε μετά από ένα λεπτό ακριβώς με τον Ντέλετιτς στην αντεπίθεση να κάνει το 1-1 για τους Φθιωτούς. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και μέτρησε κανονικά το γκολ.

Στο 68ο λεπτό ο Ντέλετιτς αντίκρισε 2η κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, με την ομάδα της Λαμίας να μένει με δέκα παίκτες.

Στο 77΄ όμως, η Λαμία βγήκε στην επίθεση με τον Σκόνδρα, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Κλέιμαν, αλλά τον πρόλαβε ο Μήτογλου και έκανε την προβολή για να κόψει το σουτ του αρχηγού των φιλοξενούμενων.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ήταν για τη Λαμία στο 90+2′, με τον Μπα να βγαίνει τετ α τετ με τον Κλέιμαν, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Κίτρινες: Μήτογλου, Σάντσες, Κρητικός – Μπεχαράνο, Ντέλετιτς

Κόκκινες: Ντέλετιτς

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Γκρίλο (34΄ Νίνης), Ριένστρα, Μπαριέντος (84΄ Κρητικός), Ρενάτο, Περέα (46΄ Ντεντάκης), Μπαρτόλο (67΄ Μαρτίνες), Δουβίκας.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (65΄ Μπιάρνασον), Τιρόνε (46΄ Καραμάνος), Ρόμανιτς (90΄ Προβυδάκης), Ντέλετιτς, Αραμπούλι (65΄ Μπα)