Βόλος-Ολυμπιακός: VAR, ένταση, διακοπή και ισοπαλία

Σε ένα… τρελό και επεισοδιακό ματς που διακόπηκε για περίπου 45 λεπτά, ο Ολυμπιακός άφησε δύο βαθμούς στο Βόλο μένοντας στην ισοπαλία.

Βόλος και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την 13η αγωνιστική, την τελευταία του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας.

Ωστόσο, το ματς διακόπηκε για περίπου 45 λεπτά, στις καθυστερήσεις λόγω εισόδου οπαδών στο ταρτάν του σταδίου και επεισοδίων, με την αστυνομία να απαντά με χρήση δακρυγόνων. Το ματς επανεκκίνησε για λίγα διαδικαστικά λεπτά, έως τη λήξη του.

Παράλληλα, αναμένεται δρομολόγηση εξελίξεων σχετικά με την τεχνική ηγεσία του Ολυμπιακού.

Στο αγωνιστικό, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να δείχνουν τις γνωστές παθογένειές τους και μετά την ήττα στη Γερμανία δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς και σήμερα, μένοντας στην ισοπαλία. Ωστόσο, εκτός από τα δύο πέναλτι στους γηπεδούχους, ακυρώθηκαν δύο γκολ της ομάδας του Μαρτίνεθ, με τους Μασούρα και Ελ Κααμπί, ύστερα από υπόδειξη του VAR, που θα μπορούσαν να φέρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ με τον Παναγιώτη Μωραΐτη στο 20’ που πήρε το «ριμπάουντ» μετά την απόκρουση πέναλτι από τον Πασχαλάκη. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στο 44’ με πέναλτι του Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Ο Βόλος πήρε ξανά προβάδισμα στο 51’ με νέο πέναλτι, από τον Χουάν Μανουέλ Γκαρσία, ενώ ο Ολυμπιακός έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση στο 54’ με αυτογκόλ του Αλέξη Καλογερόπουλου.

Και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες. Στη φάση του πέναλτι, από το 16’ ο Ολυμπιακός λόγω αποβολής του Παναγιώτη Ρέτσου με απευθείας κόκκινη. Ενώ στο 45’+12’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιώργος Μύγας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός πήγε στους 28 βαθμούς και ο Βόλος στους 11. Την επόμενη αγωνιστική, οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίζονται εκτός έδρας κόντρα στον Πανσερραϊκό, ενώ ο Βόλος θα παίξει με τη Λαμία εκτός έδρας, ενώ πριν (στις 7/12) θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το Κύπελλο.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ, με τον Πασχαλάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ρέτσο, Μπιανκόν, Ορτέγκα στην άμυνα, Ιμπόρα, Καμαρά στον άξονα, Μπιέλ, Φορτούνη, Μασούρα μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Στο 12’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ροντινέι σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει εκτός. Ενώ στο 15’ ο Φορτούνης μετά από ατομική ενέργεια σούταρε άστοχα.

Στο 16’ ο Βόλος κέρδισε πέναλτι. Ο Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή, με τον Ρέτσο να τον μαρκάρει. Ο Παπαπέτρου αφού είδε τη φάση στο VAR καταλόγισε το πέναλτι, δείχνοντας απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των Πειραιωτών. Το εκτέλεσε στο 20’ ο Μωραΐτης, με τον Πασχαλάκη να πέφτει στη δεξιά γωνία του και να αποκρούει και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 39’ ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπιανκόν πήγε να πάρει κεφαλιά, αλλά δέχθηκε γροθιά από τον τερματοφύλακα Κόστιτς κατά τη διεκδίκηση. Ο Παπαπέτρου είδε και σε αυτή την περίπτωση τη φάση στο VAR και έδωσε πέναλτι. Και στο 44’ ο Ελ Κααμπί το μετέτρεψε σε γκολ κάνοντας το 1-1.

Στο 45’ ο Μύγας έβγαλε σέντρα, ο Μωραΐτης έπιασε κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά εκτός. Ενώ στο 45’+7’ ο Άλχο σέντραρε από δεξιά, ο Κόμπα σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Στο 45’+8’ ο Καμαρά σούταρε έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

Ο Βόλος στο 45’+12’ έμεινε και εκείνος με 10 παίκτες, όταν ο Μύγας έκανε φάουλ στον Φορτούνη και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 50’ ο Βόλος πήρε δεύτερο πέναλτι. Ο Μωραΐτης πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή, ο Ιμπόρα πήγε σε μαρκάρισμα σώμα με σώμα και ο Παπαπέτρου έδειξε ξανά τη λευκή βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκαρσία και έκανε στο 51’ το 2-1.

Ο Ολυμπιακός βρήκε άμεση απάντηση και στο 54’ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ροντινέι σέντραρε από δεξιά, ο Καλογερόπουλος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας που βρήκε στο γόνατό του και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.

Στο 56’ μετά από κακό διώξικο του Σιέλη ο Μασούρας έκανε σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 60’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ με κάθετη πάσα για τον Μασούρα, ο οποίος βγήκε φάτσα με τον Κίστιτς και σκόραρε, ωστόσο αφού ο Παπαπέτρου εξέτασε τη φάση στο VAR και το ακύρωσε, καθώς ο Ελ Κααμπί ήταν εκτεθειμένος.

Στο 71’ ο Κόμπα πήρε τη μπάλα, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο 85’ ο Άλχο έκανε μια άστοχη προβολή.

Στο 86’ ο Μπιανκόν γέμισε, ο Ελ Κααμπί έπιασε κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα εκτός.

Ενώ στο 89’ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Ελ Αραμπί έδωσε με κεφαλιά-πάσα στον Ελ Κααμπί και εκείνος με νέα κεφαλιά σκόραρε. Όμως ο Παπαπέτρου πήγε ξανά στο VAR και ακύρωσε το γκολ για οσφάιντ.

Κάπου εκεί, υπήρξε είσοδος οπαδών στον στίβο του σταδίου, οι οποίοι πέταξαν αντικείμενα, με την αστυνομία να απαντά με χρήση δακρυγόνων.

Το ματς ξεκίνησε ξανά μετά από περίπου 45 λεπτά, με τους παίκτες να κάνουν μόνο κάποιες πάσες έως ότου ολοκληρωθεί.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπες): Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα (32’ Κίτσος), Γκλάβτσιτς, Τρουιγιέ, Άλχο, Κόμπα (77’ Κορνέτ), Μωραϊτης (59’ Ασλανίδης), Γκαρσία

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Καμαρά (72’ Καρβάλιο), Μπιέλ (23’ Έσε), Φορτούνης, Μασούρας (83’ Ελ Αραμπί), Ελ Κααμπί