Βρήκαν δίχτυα ο Ζέκα και ο Γιακουμάκης

Ικανοποιητική ήταν η παρουσία των Ελλήνων στα γήπεδα.

Οι Κάρλος Ζέκα και Γιώργος Γιακουμάκης, έβγαλαν… ασπροπρόσωπους τους Έλληνες που αγωνίζονται στην Ευρώπη. Ο έμπειρος μέσος σημείωσε το δεύτερο γκολ της Κοπεγχάγης στην εκτός έδρας νίκη επί της Σοντερίσκε με 3-1, ενώ ο διεθνής επιθετικός συνεχίζει την εξαιρετική πορεία του στο ολλανδικό πρωτάθλημα. Ο Γιακουμάκης χάρισε ακόμη έναν βαθμό στην Φένλο, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την Τσβόλε με το ένατο γκολ του στην διοργάνωση.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών που αγωνίζονται στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου»:

ΑΓΓΛΙΑ:

Κώστας Τσιμίκας (Λίβερπουλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπράϊτον.

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Εκτός ομάδας.

ΙΤΑΛΙΑ:

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός εδρας νίκη με 4-0 επί της Ρόμα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Εκτός αποστολής.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Ιντερ.

Γιώργος Βαγιαννίδης (Ιντερ): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Ουέσκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Σεβίλη.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 5-3 από την Βόλφσμπουργκ.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Εκτός αποστολής.

Δημήτρης Λημνιός (Κολωνία): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ντόρτμουντ.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Στουτγκάρδη): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58` από τον Καραζόρ) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης (Παντερμπον) Πέρασε αλλαγή στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης με την Καρλσρουη

ΓΑΛΛΙΑ

Ορέστης Καρνέζης (Λιλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σεντ Ετιέν.

Τάσος Δώνης (Ρεμς): Εκτός αποστολής.

ΣΚΩΤΙΑ

Βασίλης Μπάρκας (Σέλτικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Ρος Κάουντι για το Λιγκ Καπ.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Εκτός αποστολής.

Γιάννης Μασούρας (Γκόρνικ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 58` από τον Μπαϊνοβιτς) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Πογκόν.

Στέφανος Ευαγγέλου (Γκόρνικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έρας νίκη με 2-1 επί της Πογκόν.Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΚΑΤΑΡ

Γιάννης Φετφατζίδης (Αλ Κορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 6-3 από την Αλ Γκαράφα.

ΚΥΠΡΟΣ

Μιχάλης Μανιάς (Ανόρθωση): Αντικατέστησε στο 79` τον Κβιτάλια, στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ενωσης Παραλιμνίου.

Νίκος Καλτσάς (Ανόρθωση):  Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ενωσης Παραλιμνίου.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Κορέα) στην εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Ενωσης Παραλιμνίου.

Γιάννης Γιαννιώτας (Απόλλων Λεμεσού): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 79` από τον Γκάκπε) στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την ΑΕΛ Λεμεσού.Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια): Η Ομόνοια φιλοξενεί απόψε τον Ερμή Αραδίππου.

Γιώργος Βαλεριάνος (Πάφος): Εκτός αποστολής.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Εστερσουντ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Μαρίτιμο.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Η Μπενφίκα φιλοξενείται απόψε από την Μαρίτιμο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Γιώργος Γιακουμάκης (Φένλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τσβόλε. Στο 78ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με το ένατο τέρμα του στην διοργάνωση.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκρόνινγκεν.

Λάζαρος Λάμπρου (Τβέντε): Αντικατέστησε στο 63` τον Ντερβίσογλου στην εντός έδρας ήττα από την Βάαλβικ με 2-0.

Τζέιμς Ευμορφίδης (Βάαλβικ): Εκτός αποστολής.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Βάαλβικ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 επί της Τβέντε.

Παντελής Χατζηδιάκος (Αλκμααρ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλμέλο.

Λάζαρος Ρότα (Φορτούνα Σιτάρντ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Φίτεσε.

Νίκος Καρέλης (Ντεν Χάαγκ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Χέρενφεν.

ΒΕΛΓΙΟ:

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σοντερίσκε. Στο 34ο λεπτό σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Μάριος Οικονόμου (Κοπεγχάγη): Αντικατέστησε στο δεύτερο λεπτό τον καθυστερήσεων τον Μπιελ, στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σοντερίσκε.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Αντικατέστησε στο 69` τον Αρασε στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αούστρια Βιέννης.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Νίκος Μπαξεβάνος (Πόλι Ιάσι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κλουζ για το κύπελλο.

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΚΡΟΑΤΙΑ

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκόριτσα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

Γιώργος Κουτρουμπής (Ουϊπεστ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πάξι.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Δημήτρης Πέλκας (Φενερμπαχτσέ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 76` από τον Τιάμ) στην εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Μπεσίκτας. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κονιασπόρ.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κονιασπόρ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Μανώλης Σιώπης (Αλανιασπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κονιασπόρ.

Δημήτρης Κολοβέτσιος (Καϊσερισπόρ): Η Καϊσερσπόρ φιλοξενεί απόψε την Καραγκιουμρούκ.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Τραμπζονσπόρ με 1-0. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αλέξανδρος Κατράνης (Χαταγιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Εκτός αποστολής.