Championship: Έχασε την ευκαιρία της για κορυφή η Μπόρνμουθ, ακόμα πρώτη η Νόριτς

Η Μπόρνμουθ δεν κατάφερε να νικήσει τη 19η Ρόδεραμ, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη θέση, μετά την ισοπαλία της Νόριτς με την Κόβεντρι

Η 14η αγωνιστική της Championship εξακολουθεί να βρίσκει τη Νόριτς πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα, η οποία ήρθε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην Κόβεντρι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29′ λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βράντσιτς, όμως ο Μπιαμού στο 89′ λεπτό πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Η Μπόρνμουθ ήρθε και αυτή ισόπαλη με την αντίπαλο της, χάνοντας την ευκαιρία να ανέβει πρώτη. Τα ”κεράσια” προηγήθηκαν” στο 20′ λεπτό στο Αεσίλ Νιου Γιορκ Στάντιουμ κόντρα στη Ρόδεραμ, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Λαντάπο στο 37′ λεπτό και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον ίδιο πρωταγωνιστή στο 50′ λεπτό. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Σολάνκε 13 λεπτά μετά. Η Μπόρνμουθ με αυτή την απροσδόκητη ισοπαλία απέχει μόνο ένα βαθμό από την κορυφή.

Η Γουότφορντ έκανε το καθήκον της κόντρα στην Πρέστον κερδίζοντας 4-1. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 9′ λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 52′ λεπτό. Τρία λεπτά μετά η Πρέστον μείωσε με τον Μπαρκχυίζεν, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1 ξανά εντός τριών λεπτών. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Πέντρο στο 74′ λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 4-1. Η Γουότφορντ μετά από αυτή την άνετη νίκη έφτασε τους 26 βαθμούς και απέχει 2 από την κορυφή.

Η Σουόνσι δυσκολεύτηκε, αλλά τα κατάφερε κόντρα στην Νότινγχαμ και κέρδισε με σκορ 0-1. Το γκολ του Ρόμπερτς στο 43′ λεπτό λύτρωσε την Σουόνσι η οποία ισοβαθμεί με την Γουότφορντ στην 3η θέση.

Με τη Γουότφορντ και την Σουόνσι ισοβαθμεί και η Ρέντινγκ, η οποία κέρδισε την Μπρίστολ Σίτι με σκορ 3-1. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε δράση, όμως στο δεύτερο 45λεπτο ήταν πολύ διαφορετικό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 54′ λεπτό όμως ισοφαρίστηκαν με γκολ του Γουέλς στο 73′ λεπτό. Τρία λεπτά μετά η Ρέντινγκ πήρε πάλι κεφάλι και κλείδωσε το παιχνίδι στις καθυστερήσεις με τον Λούκας.

Η Μπρέντφορντ κέρδισε την ΚΠΡ με σκορ 2-1 ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, όμως ο Τόνεϊ στο 64′ λεπτό έκανε το τελικό 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τους 3 βαθμούς.

Στόουκ και Σέφιλντ Γουένσντεϊ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις. Η Στόουκ που αντιμετώπισε την προτελευταία ομάδα του πρωταθλήματος δεν κατάφερε να πάρει την νίκη η οποία θα την ανέβαζε την 6η θέση του πίνακα.

Η Μπλάκμπερν πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στην Μπάρνσλεϊ και ανέβηκε στην 9η θέση. Το παιχνίδι στο Ήγουντ Παρκ είχε τους γηπεδούχους κυρίαρχους καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με την Μπάρνσλεϊ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Πάλμερ στο 90′ λεπτό.

Η Χάντερσφιλντ κέρδισε τη Μίντλεσμπρο με σκορ 3-2 ανεβαίνοντας στην 13η θέση της Τσάμπιονσιπ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζόνσον στο 14′ λεπτό, όμως το ημίχρονο έληξε 2-1 με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την ανατροπή. Η Μίντλεσμπρο έκανε το 2-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83′ λεπτό όμως δύο λεπτά μετά ο Κορομά έκανε το τελικό 3-2.

Μίλγουολ και Μπέρμιγχαμ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Σεντ Άντριουζ Στάντιουμ. Σε ένα κλειστό παιχνίδι δίχως αρκετές φάσεις, καμία ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ που θα της χαρίσει τους τρείς βαθμούς.

Η Κάρντιφ πήρε άνετη νίκη κόντρα στη Λούτον με σκορ 4-0. Μόλις στο 9′ λεπτό, Μόρισον και Χάρις είχαν πετύχει από ένα γκολ ο καθένας, ενώ Μούρ και Ότζο πέτυχαν τα άλλα δύο τέρματα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ντέρμπι των τελευταίων θέσεων, Ντέρμπι και Γουίκον ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Στο Πράιντ Παρκ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 36′ λεπτό με τον Χόλμς, όμως η Γουίκον απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας μετά από ένα ωραίο γκολ του Μπλούμφιλντ.