Γουότφορντ-Μαντσεστερ Σίτι 0-4: Περίπατος για τους “πολίτες”

Εύκολα πέρασε από την έδρα της Γουότφορντ η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 0-4.

Επιβλητική νίκη πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Γουότφορντ. Μπορεί οι “πολίτες να ήταν βαθμολογικά αδιάφορη κόντρα στην Γουότφορντ που «καιγοταν» για βαθμούς, ωστόσο τελικά επικράτησαν. Με τη σημερινή νίκη η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα φτάνει τους 78 βαθμούς και παραμένει φυσικά στη δεύτερη θέση, όπου και θα τερματίσει τη φετινή σεζόν.

Στο 31′ με “βολίδα” μέσα από την περιοχή, ο Στέρλινγκ, άνοιξε το σκορ για τους “πολίτες”, οι οποίοι θέλουν τη νίκη για να αφήσουν πίσω τους τον αποκλεισμό από την Άρσεναλ. Εννιά λεπτά αργότερα, κέρδισαν πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και παρότι ο Μπεν Φόστερ απέκρουσε, στην επαναφορά ο Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έφτασε τα 19 γκολ στην φετινή Premier League.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ακόμη πιο απειλητικοί και στο 46’ ο Στέρλινγκ νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Φόστερ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μάικλ Όλιβερ δεν καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Μαριάπα ύστερα από σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Στο 63ο λεπτό ο Φόντεν σκόραρε σε κενή εστίας για το 3-0 ύστερα από -ακόμη μία- επέμβαση του Φόστερ σε σουτ του Στέρλινγκ ενώ στο 67ο λεπτό ήταν η σειρά του Λαπόρτ να βρει με κεφαλιά τα αντίπαλα δίχτυα.

Γουότφορντ: Φόστερ- Καμπασέλε, Ντόουσον, Μαριάπα, Κίκο- Χιούζ, Ντουκουρέ (82’ Τσαλομπά), Κλέβερλι- Περέιρα (87’ Μασίνα), Σαρ, Ντίνι (67’ Γουέλμπεκ)

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Λαπόρτ (74’ Στόουνς), Γουόκερ (65’ Ζιντσένκο), Κανσέλο- Ντε Μπρόινε, Ρόντρι, Φόντεν- Μπ. Σίλβα, Στέρλινγκ (65’ Μαχρέζ), Ζεσούς