Γουέστ Χαμ – Τσέλσι: Νίκη με υπογραφή Βέρνερ για τους “μπλε”

Ο Τίμο Βέρνερ σκόραρε έπειτα από 17 παιχνίδια και η Τσέλσι νίκησε τη Γουέστ Χαμ, αφήνοντας την τρεις βαθμούς πίσω στη μάχη της τετράδας στην Premier League

Ο Τίμο Βέρνερ καθάρισε για την Τσέλσι, αν και έχασε ξανά το άχαστο!, αλλά αυτήν τη φορά είχε φροντίσει να σκοράρει, χαρίζοντας τη νίκη με 0-1 επί της Γουέστ Χαμ μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, στο ντέρμπι της αγγλικής πρωτεύουσας, αλλά και του εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην 4η θέση με 55 βαθμούς έπειτα από 32 αγωνιστικές Πρέμιερ Λιγκ και έψαχναν τρόπο να ξεχωρίσουν. Πλέον οι Λονδρέζοι είναι τέταρτοι με 58 βαθμούς, ενώ τα σφυριά έμειναν στους 55.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Τίμο Βέρνερ άνοιξε το σκορ για τους μπλε στο 43’ ο οποίος είχε σκοράρει τελευταία φορά με Τσέλσι ή Γερμανία στα μέσα Φεβρουαρίου (17 αγώνες).

Ο Γερμανός επιθετικός θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του στο 2ο μέρος, όταν έχασε μία από τις ευκαιρίες που δεν χάνονται και τον έχουν βάλει στο επίκεντρο της κριτικής τη φετινή σεζόν, όμως η άμυνα των “μπλε” και ο Εντουάρ Μεντί φρόντισαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Με αποτέλεσμα να μείνει ο Τόμας Τούχελ με το στόμα ανοιχτό στον πάγκο, μην μπορώντας να καταλάβει πώς ο παίκτης του αστόχησε από τέτοια θέση.

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ογκμπόνα, Ντιοπ, Τσούφαλ, Νομπλ (69′ Λανσίνι), Σούτσεκ, Φρέντερικς (83′ Τζόνσον), Φορνάλς (69′ Μπενραχμά), Μπόουεν, Λίνγκαρντ

Τσέλσι: Μεντί, Κρίστενσεν, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (86′ Τζέιμς), Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Βέρνερ (87′ Έιμπραχαμ), Πούλισικ (74′ Ζιγές)