Γουέστ Χαμ – Έβερτον: Φρένο στα «Σφυριά» για την 4άδα

Τα «Ζαχαρωτά» έβαλαν στοπ στη Γουέστ Χαμ στη μάχη για την 4αδα και πλησίασαν την Τότεναμ στην 7η θέση.

Στο Λονδίνο η Έβερτον πήρε σημαντικό διπλό με 0-1 απέναντι στη Γουέστ Χαμ, για την 35η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Αντσελότι με αυτή τη νίκη πλησίασε στον πόντο την Τότεναμ, στην 7η θέση (η Έβερτον έχει ματς λιγότερο) και ταυτόχρονα κράτησε πίσω τα «Σφυριά» από την 4αδα και το εισιτήριο για το Champions League.

Η Γουέστ Χαμ έχει 58 βαθμούς και απέχει 5 βαθμούς από την 4η Λέστερ. Αντίθετα η Έβερτον έφτασε τους 55 πόντους, έναν λιγότερο από την Τότεναμ και δύο από την Λίβερπουλ.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου τα πρώτα λεπτά δεν είχαν ρυθμό και φάσεις. Στην πρώτη καλή ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ. Στο 24′ ο Γκόντφρεϊ βρήκε τον Ντομινίκ Κάλβερτ-Λιούιν που με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1.

Στο 39′ η Γουέστ Χαμ είδε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του Μπενραχμά κόπηκε πάνω στην γραμμή, από τους αμυντικούς της Έβερτον.

Οι γηπεδούχοι στο 61ο λεπτό είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Βλαντιμίρ Κουφάλ βρήκε χώρο και δοκίμασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ και στην συνέχεια ο Τζάροντ Μπόουεν δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στον αντίποδα, δοκάρι είχε κι ο Τζόσουα Κινγκ με το που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο.

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Ντόσον, Ντιοπ, Κρέσγουελ (59′ Φρέντερικς), Σούτσεκ, Λανσίνι (43′ Μπόουεν), Φορνάλς, Λίνγκαρντ, Μπενραχμά (73′ Γιαρμόλενκο), Αντόνιο

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Μίνα (62′ Χόλγκεϊτ), Κιν, Ντιν, Ντέιβις, Αλάν, Σίγκουρντσον (85′ Ντελφ), Κάλβερτ Λιούιν, Ρισάρλιζον (84′ Κινγκ)