FIBA Champions League: Στην κορυφή η Μπούργος

Η Μπούργος το έκανε και φέτος, νίκησε την Καρσίγιακα και είναι και πάλι η κάτοχος του FIBA Champions League.

H Μπούργος νίκησε στον τελικό του BCL την Καρσίγιακα με 64-59 και έκανε το back-to-back διατηρώντας τα σκήπτρα της.

Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς έγινε ένα πολύ κακό ματς με την Μπούργος να είναι καλύτερη στα σημεία, πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα λεπτά και πιο αποφασισμένη για την νίκη στοιχεία που ήταν αρκετά, ώστε το τρόπαιο της διοργάνωσης να παραμείνει στην ομάδα του κόουτς Πεναριόγα.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η Τρίτη περίοδος όταν η Μπούργος κατάφερε και πήρε στο τέλος του δεκαλέπτου μια διαφορά 9 πόντων την οποία διατήρησε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα οι Ισπανοί στο τρίτο δεκάλεπτο μετέτρεψε το υπερ της 29-28 στο 46-39 που ήταν και το τελικό μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Κορυφαίοι για τους κυπελλούχους Ευρώπης ήταν οι Ρένφρο (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπενίτε (15 πόντοι), Ριβέρο (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Κράβιτς (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να ξεχωρίζουν.

Ο Κράβιτς μάλιστα κατέκτησε το τρίτο σερί τρόπαιο καθώς έχει και ένα με τη φανέλα της Βίρτους Μπολόνια.

Αμάτ Εμπαγέ με 17 πόντους αλλά από 17 σουτ και Ρέιμαρ Μόργκαν με 13 πόντους αλλά από 15 προσπάθειες τράβηξαν το περισσότερο κουπί για την Καρσίγιακα, που έκλεισε τον αγώνα με 5/19 τρίποντα και είχε έξι άστοχες βολές σε 16 εκτελεσμένες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Ζουράποβιτς, Ροσό

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 28-29, 39-46, 59-64

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Χένρι 1 (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κένεντι 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Εμπαγέ 17 (5/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόργκαν 13 (3/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 8 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Αγκβά 2, Μπιρσέν 10 (4/4 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπιτίμ 2, Ερντέν 1, Σονσιρμά

ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Πεναρόγια): Μπενίτε 15 (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Χόρτον 5 (1), ΜακΦάντεν 5 (1), Ρένφρο 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ριβέρο 9 (3/5 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπαρέρα, Κουκ 3 (1), Κράβιτς 8 (2/6 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Ραμπασέδα, Σακό, Σάλας, Σάλβο 5 (1)