Wimbledon: Με το δεξί ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Wimbledon

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-0 σετ (7-6, 6-4, 7-5) του Τάρο Ντάνιελ (Νο84), στον πρώτο γύρο του Wimbledon.

Ο Έλληνας πρωταθλητής θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Εμίλ Ρουσουβουόρι-Μακένζι ΜακΝτόναλντ.

Με 15 άσους τελείωσε τον αγώνα ο Στέφανος, ο οποίος έσβησε τα 6 από τα 7 break points που αντιμετώπισε και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Ο Tσιτσιπάς μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση, υπερασπίστηκε στο σερβίς του και με μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ προηγήθηκε με 4-1. Ωστόσο, ο Τάρο αξιοποίησε όλα τα λάθη του Τσιτσιπά που ακολούθησαν και με δικό του σερί 3-0 ισοφάρισε σε 4-4. Οι δύο τενίστες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Έλληνας τενίστας ήταν πιο συγκεντρωμένος, παίρνοντας το πρώτο σετ με 7-6.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν πιο αποτελεσματικός, έκανε το μπρέικ στο τρίτο γκέιμ και κρατώντας το δικό του σερβίς έκοψε πρώτος το νήμα του τερματισμού με 6-4.

Στο τρίτο σετ τα πάντα ήταν ισορροπημένα μέχρι το 11ο γκέιμ, αλλά σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία του Τσιτσιπά, ο οποίος με μπρέικ έγραψε το 7-5 και πήρε τη νίκη με 3-0, μετά από περίπου δυόμιση ώρες.