Ξανά νίκη της Λεγανές επί της Βαγιεκάνο

Η Λεγανές νίκησε με 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης και επέστρεψε στα «τρίποντα» μετά από δύο αγωνιστικές. Μάλιστα την κέρδισε για 3η φορά φέτος

Η ομάδα του Πελεγκρίνο προηγήθηκε στο 36’ με τον νεοαποκτηθέντα Μπραϊθβάιτε σε μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση και νεύρα. Στο 58’ ο αμυντικός των φιλοξενούμενων, Νιόμ, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για «δολοφονικό» τάκλιν σε αντίπαλο.

Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεσή τους και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν, κάτι που πέτυχαν στο 83’, με τον Άλβαρο Γκαρθία να εκτελεί από κοντά τον Κουέγιαρ.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Λεγανές έδειξαν ψυχικά χαρίσματα και δύο λεπτά αργότερα έφτασαν στο 1-2 με κεφαλιά του Εν-Νεσιρί, η οποία πέρασε από αρκετά σώματα πριν καταλήξει στα δίχτυα του Ντιμιτριέφσκι.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι «πεπινέρος» κράτησαν με νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους για να φτάσουν σε ένα διπλό… σωτηρίας (1-2) απέναντι σε μια ομάδα την οποία έχουν νικήσει 3 φορές σε 4 φετινές συγκρούσεις τους σε πρωτάθλημα και Κύπελλο.

Ο Δημήτρης Σιόβας αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά και συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του αφού περιόρισε σημαντικά το βαρύ πυροβολικό των γηπεδούχων, Ντε Τομάς. Από την άλλη, η Ράγιο υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 5 αγωνιστικές.