Χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ ο Ελ Καντουρί

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, με γκολ του Ελ Καντουρί, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλο το παιχνίδι και βγήκε νικητής με σκορ 2-1 στην Τούμπα επί του ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 57′ λεπτό έπειτα από την αποβολή του Εραμούσμπε.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 31′ λεπτό με τον Εραμούσμπε όμως οι γηπεδούχοι που κυριαρχούσαν καθ’όλη την διάρκεια, ισοφάρισαν με τον Σβιντέρσκι στο 52′ λεπτό. Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Ελ Καντουρί στις καθυστερήσεις του αγώνα με φοβερό γυριστό σουτ, μέσα από την περιοχή, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Ο “Δικέφαλος του βορρά” συνεχίζει το φετινό του αήττητο σερί και σκαρφαλώνει στην 3η θέση της βαθμολογίας με 18 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ βρίσκεται στην 8η θέση με 9 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, ωστόσο ο ΠΑΣ στην πρώτη του κλασσική ευκαιρία, έκανε το 0-1 στο 31′ λεπτό. Ο Λεό έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε μια καλή κούρσα, πάτησε περιοχή και έσπασε στον Εραμούσμπε ο οποίος σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.

Στο 37′ λεπτό ο Εσίτι έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Χουτεσιώτη να προβεί σε μια καταπληκτική απόκρουση.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς μετά το γκολ που δέχθηκε, όμως το σκορ παρέμεινε 0-1 το πρώτο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο “δικέφαλος του βορρά” βρήκε άμεσα την ισοφάριση με σκόρερ τον Σβιντέρσκι. Στο 52′ λεπτό Ζίβκοβιτς έκανε ένα χαμηλό σουτ στην δεξιά γωνία του Χουτεσιώτη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να κάνει μια ασταθή απόκρουση, σερβίροντας τη μπάλα στον Σβιντέρσκι για να την σπρώξει αυτός με την σειρά του στο κενό τέρμα.

Την δεύτερη κίτρινη αντίκρισε ο Εραμούσμπε στο 57′ λεπτό, μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπίσεσβαρ, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στο 85′ λεπτό ο Σβιντέφσκι πήρε μια κεφαλιά ακριβώς έξω από την μικρή περιοχή, χωρίς καμία πίεση, όμως σπατάλησε την τεράστια ευκαιρία που του δόθηκε στέλνοντας την μπάλα πολύ άουτ.

Ο Ελ Καντουρί πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, λυτρώνοντας την ομάδα του στις καθυστερήσεις του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 90+1′ λεπτό ο Τσόλακ πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στον Ελ Καντουρί. Ο Μαροκινός μέσοεπιθετικός που ήταν πλάτη με το τέρμα, επιχείρησε ένα γυριστό σουτ και έκανε το τελικό 2-1 χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΟΚ.

Σκόρερ : 31′ Εραμούσμπε, 52′ Σβιντέρσκι, 90+1′ Ελ Καντουρί

Κίτρινες : 30′ Εσίτι, 45+2′ Εραμούσμπε, 75′ Καρτάλης, 83′ Α. Ζίβκοβιτς, 84′ Eλ Καντουρί, 90′ Παντελάκης, 90+1′ Ίνγκασον

Κόκκινες : 57′ Εραμούσμπε

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Σοάρες, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76′ Τσόλακ), Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (46′ Μπίσεσβαρ), Βιειρίνια (46′ Τζόλης), Σβιντέρσκι (90+6′ Βαγκέ)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Πέερσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Σάλιακας, Παμλίδης, Σιόντης, Κάστρο, Καρτάλης (80′ Λώλης), Κρίζμαν (25′ Ελευθεριάδης), Λεό (62′ Ντομίνγκεθ)