“Χ”άρισε βαθμούς η Τσέλσι

Κρατήθηκε ζωντανή στην μάχη της τετράδας η Τσέλσι παρά την ισοπαλία με την Λιντς εκτός έδρας.

Ισόπαλες 0-0 αναδείχτηκαν Λιντς και Τσέλσι στο “Έλαν Ρόουντ” για την 28η αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να φτάνει τους 51 βαθμούς στη τέταρτη θέση.

Το ματς είχε δοκάρια, φάσεις, γκολ όμως δεν είχε. Η Τσέλσι απείλησε πρώτη με τον Κάι Χάβερτς να κάνει την προβολή στο έβδομο λεπτό, αλλά ο Μεσλιέ ήταν σε ετοιμότητα και του είπε όχι ενώ στην συνέχεια έχασε ευκαιρία να προηγηθεί.  Ο Γιορέντε παραλίγο να πετύχει απίστευτο αυτογκόλ στο 10ο λεπτό, με το οριζόντιο δοκάρι να στάθηκε σύμμαχος της Λιντς.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στην επόμενη φάση στο 15ο λεπτό, ο Ρόμπερτς έκανε

Ένα ψηλοκρεμαστό σουτ στο όριο της περιοχής, ο Μεντί δεν μπόρεσε να αποκρούσει καθώς η Μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά και σε αυτή τη φάση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 55ο λεπτό τα «παγώνια» είχαν τη δική τους ευκαιρία.  Ο Ροντρίγκο γύρισε με πλάτη εντός περιοχής, έκανετο σουτ, όμως ο Μεντί με το ένα χέρι αν και πεσμένος στο έδαφος απομάκρυνε σε κόρνερ.

ΛΙΝΤΣ (Μαρσέλο Μπιέλσα): Μεσλιέ, Έιλινγκ, Γιορέντε, Στρούικ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραφίνια, Ρόμπερτς, Ντάλας, Χάρισον, Μπάμφορντ (λ.τρ 35 Ροντρίγκο)

ΤΣΕΛΣΙ (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντεγκερ, Τσίλγουελ, Καντέ, Ζορζίνιο, Πούλισικ, Ζιγές, Μάουντ, Χάβερτς.