Ξέσπασε στο τέλος ο Ολυμπιακός και “σκόρπισε” τον Βόλο

Λίγες μέρες πριν το ματς κόντρα στην Τότεναμ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 5-0 τον Βόλο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «3 στα 3» στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που το πήγαιναν«συντηρητικά», κρατώντας δυνάμεις ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα της Τετάρτης, αλλά στο τελευταίο τέταρτο ξέσπασαν φτάνοντας σε μια ευρεία νίκη.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Γκιλιέρμε στο 12’, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 72’, ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο στο 79’, ο Ματιέ Βαλμπουενά με πέναλτι στο 83’ και ο Χιλάλ Σουντανί στο 93′.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, προβλήθηκε από τα μάτριξ του «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ένα βίντεο, με την ονομασία «Ο δρόμος προς τα αστέρια», με στιγμιότυπα από τα καλοκαιρινά ευρωπαϊκά προκριματικά του Ολυμπιακού.

Το ματς

Σε αλλαγές στα πρόσωπα της αρχικής ενδεκάδας προχώρησε ο Πέδρο Μαρτίνς. Μεριά και Σισέ ήταν στο κέντρο της άμυνας, Ομάρ και Κούτρης στα άκρα, Καμαρά και Γκιλιέρμε στον άξονα, οι Ρατζέλοβιτς και Ποντένσε στα εξτρέμ και ο Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς είχαν την κυριαρχία του ματς, δημιουργώντας ευκαιρίες και φτάνοντας ως το γκολ.

Στο 9ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πήγε να κάνει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία, με τον Ρατζέλοβιτς να σεντράρει για τον Ελ Αραμπί, ωστόσο ο φορ του Ολυμπιακού ήταν σε αντικανονική θέση.

Δύο λεπτά μετά, ο Βαλμπουενά έκανε ένα πολύ όμορφο φαλτσαριστό σουτ, με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεσή του, στο 12ο λεπτό, ο Βαλμπουενά σημάδεψε το κεφάλι του Γκιλιέρμε και αυτός από τη γωνία της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

Στο 18’ μετά από «τσαφ» του Κούτρη στη γραμμή της περιοχής, ο Μουνίθ έκανε ένα πλασέ που πέρασε εκτός.

Στο 21’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Μυστακίδης έκανε κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βόλου, ενώ στη συνέχεια Σισέ και Γκιλιέρμε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Σε εκείνη τη φάση υπάρχει υποψία για πέναλτι που δεν δόθηκε.

Στο 27’ μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Γκιλιέρμε έξω από την περιοχή, σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Από εκείνη τη φάση μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι και το τελευταίο τέταρτο. Οι Πειραιώτες ήταν εκείνοι που ήλεγχαν το ματς, με τον Βόλο ωστόσο να βρίσκει χώρους σε κάποιες περιπτώσεις, φτάνοντας ως τον Σα, με τον Πορτογάλο ωστόσο να μην αγχώνεται. Στα τελευταία λεπτά όμως, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, πετυχαίνοντας ακόμη 4 γκολ από το 72’ μέχρι το 93’, κάνοντας την υπόθεση νίκη πιο εύκολη από όσο μαρτυρούσε η εικόνα μέχρι τότε.

Στο 50ο λεπτό, ο Ζοάο έκανε ένα συρτό σουτ που έπεσε δύσκολα στη γωνία του και έδιωξε ο Σα. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε το ίδιο δύο λεπτά μετά, σε φαλτσαριστό σουτ του Μυστακίδη.

Στο 54’ο Ρατζέλοβιτς κατέβασε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από αριστερά, αλλά το σουτ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 58’ ο Ποντένσε  έκανε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό, η μπάλα έφτασε στον Κούτρη και το σουτ που επιχείρησε είχε την ίδια κατάληξη.

Ωστόσο και οι δύο αυτές φάσεις ξεκίνησαν από δυνατά μαρκαρίσματα σε παίκτες του Ολυμπιακού (Βαλμπουενά, Γκιλιέρμε), με τον διαιτητή να δείχνει μονάχα μία κίτρινη κάρτα.

Στο 62’ ο Γκιλιέρμε έκανε καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 64’ ο Ραντζέλοβιτς βγήκε απέναντι από τον Γκαραβέλη ύστερα από πάσα του Βαλμπουενά, όμως αντί να σουτάρει, θέλησε να δώσει πάσα στον Ποντένσε που ήταν κακή.

Στο 72ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο γκολ. Ο Κούτρης έδωσε στον Βαλμπουενά μέσα στην περιοχή, αυτός με τακουνάκι έστρωσε τη μπάλα στον Ελ Αραμπί, ο οποίος πλάσαρε τον Γκαραβέλη για το 2-0!

Στο 77’ ο Ατιάτ του Βόλου, έκανε ένα σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ένα λεπτό μετά, ύστερα από παράλληλη μπαλιά του Σουντανί, ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να πλασάρει. Πρόλαβε τη μπάλα, την έδωσε στον Βαλμπουενά που σούταρε άστοχα.

Στο 79’ ο Γκερέρο σκόραρε και αυτός. Ο Κούτρης έδωσε τη μπάλα στον Ισπανό, που με ωραίο πλασέ από αριστερά έκανε το 3-0!

Στο 82’ ο Γκερέρο έκανε κίνηση με τη μπάλα προς την περιοχή, ο Λυρατζής τον τραβούσε από τη φανέλα μέχρι που τον ανέτρεψε, με τον Φωτιάδη να καταλογίζει το πέναλτι. Στο 83’ ο Βαλμπουενά νίκησε τον Γκαραβέλη από τα 11 βήματα για το 4-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κούτρης γέμισε μέσα στην περιοχή για τον Γκερέρο, αυτός έδωσε στον Σουντανί που με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 5-0!

Πλέον, άπαντες στον Ολυμπιακό στρέφουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την Τετάρτη, κόντρα στην Τότεναμ, πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Γκιλιέρμε (84’ Μπενζιά), Καμαρά, Ρατζέλοβιτς (70’ Σουντανί), Ποντένσε, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74’ Γκερέρο)

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φερνάντο): Γκαραβέλης, Λυρατζής, Δημόπουλος, Διαμαντής, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Μαξ), Μπαλογιάννης, Ζοάο, Μουνίθ (85’ Ηλιόπουλος), Μυστακίδης (69’ Ατιάτ), Γέντρισεκ