“Χ”ωρίς γκολ Σασουόλο και Ρόμα

Στην 37η αγωνιστική στην Σέριε Α, Σασουόλο και Ρόμα έμειναν στο 0-0, ενώ ισόπαλες αναδείχτηκαν Τζένοα και Κάλιαρι. Η Ουντινέζε πήρε την νίκη απέναντι στην Σπαλ με 3-2.

Σασουόλο-Ρόμα 0-0

Στο Τσιτά ντελ Τρικολόρε, Σασουόλο και Ρόμα διασταύρωσαν τα ξίφη τους, αλλά αναδείχτηκαν ισόπαλες 0-0.

Οι ομάδες δεν ξεκίνησαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, καθώς δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία στο αντίπαλο τέρμα. Προσπάθησαν με τις στημένες φάσεις να απειλήσουν το αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε αποδυτήρια με το 0-0 να παραμένει.

Η Ρόμα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ, χωρίς επιτυχία.

Ουντινέζε-Σπαλ 3-2

Στο Ντάτσια Αρένα, η Ουντινέζε υποδέχτηκε την Σπαλ και επικράτησε με 3-2.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν από νωρίς τα θεμέλια για μια εύκολη νίκη, με τον Ντε Πολ να δημιουργεί όλες τις προϋποθέσεις για τα γκολ. Η Ουντινέζε πήρε τα ηνία μόλις στο έκτο λεπτό όταν ο Ντε Πολ εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε στον Σαμίρ, ο οποίος με κεφαλιά σημειώσει το 1-0.

Στο 31′, ο Ντε Πολ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Οκάκα ήταν στο κατάλληλο σημείο για να πάρει την κεφαλιά, κάνοντας το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα (35′), άλλο ένα κόρνερ του Ντε Πολ βρήκε τον Οκάκα, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα και με κεφαλιά έκανε το 3-0 και φάνηκε να τελειώνει το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και μείωσαν στο 53′, με τον Πετάλια, αφού έκανε μια εξαιρετική κούρσα και έκανε το 3-1, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας.

Έξι λεπτά αργότερα (59′), ο Βαλότι έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα και δημιούργησε ωραία φάση, κάνοντας το 3-2. Η Σπαλ έφτασε κοντά στην ισοφάριση αλλά οι προσπάθειες δεν βρήκαν δίχτυα. Αν και καρδιοχτύπησε, η Ουντινέζε πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τζένοα-Κάλιαρι 1-1

Τζένοα και Κάλιαρι ήρθαν αντιμέτωπες στο Λουίτζι Φεράρις, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.

Οι δύο πλευρές επιχείρησαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή και κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν και να ανοίξουν το σκορ. Στο 40′, ο Παβολέτι αξιοποίησε την σέντρα του Μπράνταριτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ήπιος, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή. Οι στημένες φάσεις δεν βοήθησαν τις ομάδες να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 88′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ένα λεπτό αργότερα (89′) ο Κρισκίτο, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.