Νίκες για Αλαβές και Ουέσκα – χάρισε βαθμούς η Βαγιεκάνο

Αλαβές και Ουέσκα πανηγύρισαν την νίκη στην 38η αγωνιστική της La Liga. Η ουραγός της βαθμολογίας Ράγιο Βαγιεκάνο αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο από την Θέλτα και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αλαβές – Χιρόνα 2-1

Το τρίποντο της νίκης πανηγύρισε η Αλαβές, καθώς επικράτησε της Χιρόνα με 2-1. Ο Γουακάσο άνοιξε το σκορ στο 40’ και έστειλε την Αλαβές στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος ο Καλέρι στο 83’ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους μειώνοντας αισθητά κάθε πιθανότητα για ανατροπή της Χιρόνα. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 86’ με τον Πορτου που έγραψε το 2-1.

Θέλτα – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2

Η Ράγιο Βαγιεκάνο αν και προηγήθηκε δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Θέλτα και μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με σκορ 2-2. Μόλις στο 29’ ο Εμπάρμπα από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ για την Βαγιεκάνο ενώ στο 71’ ο Μεδράν βρήκε δίχτυα και έγραψε το 2-0. Η Θέλτα μείωσε στο 82’ με τον Ιάγο Άσπας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στα ίσα (2-2).

Ουεσκα – Λεγανές 2-1

Ο Μοντοβάνι χάρισε την νίκη στην ηδη υποβαθμισμένη Ουεσκα που επικράτησε με 2-1 της Λεγανές.

Στο 39’ ο Μοντοβάνι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας, ωστόσο στο 55’ και στο 83’ βρήκε δίχτυα και με δύο προσωπικά του τέρματα λυτρώθηκε για το λάθος του στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε το τρίποντο στην Ουέσκα.