Υποχρέωσε σε νέα ήττα το Στρασβούργο η Σεντ Ετιεν

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1, η Σεντ Ετιέν επικράτησε του Στρασβούργου με 2-0. Πρώτη ήττα για τη Νις στο πρωτάθλημα.

Η Σεντ Ετιέν νίκησε με 2-0 το Στρασβούργο εντός έδρας, για την 3η αγωνιστική της Ligue 1.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα του Κλοντ Πιέλ, που σκαρφάλωσε προσωρινά στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Αντίθετα η ομάδα του Τιερί Λωρέ ηττήθηκε για τρίτη σερί αγωνιστική και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στους φιλοξενούμενους. Στο 7′ ο Ζοχί πήρε μία πάσα ακριβείας που έκοψε την άμυνα στα δύο, εκείνος σημάδεψε προς την κάτω αριστερή γωνία, αλλά ο Μουλέν ενστικτωδώς μπλόκαρε με μία σπουδαία επέμβαση.

Στο 14′ νέα καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Ματζίντ πήδηξε για την κεφαλιά, η οποία κατέληξε με δύναμη στην κορυφή της εστίας, όμως ο Μουλέν είπε και πάλι όχι με την μπάλα να χτυπάει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Ένα λεπτό μετά και συγκεκριμένα στο 15′ ο μέσος των «Στεφανουά» Μαντί Καμαρά σπατάλησε την πρώτη καλή ευκαιρία της ομάδας του, καθώς στο σουτ που εξαπέλυσε, ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Στρασβούργου σε εκπληκτική επέμβαση.

Στο 43′ έπειτα από προσπάθεια του Αουσίς, ο Καμαρά επενέβη με τρομερή απόκρουση στην κάτω δεξιά γωνία του.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στο 45+2′, λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ ο Λαλά για το Στρασβούργο, καθώς από απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πήρε τροχιά προς την εστία, αλλά ο Μουλέν δεν αιφνιδιάστηκε και έδιωξε με υπερένταση.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 56′, ο αμυντικός του Στρασβούργου Αλεξάντερ Τζικού, υπέπεσε σε χέρι μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουανγκά και έγραψε το 1-0 για την Σεντ Ετιέν.

Στο 77′ ο Μεχντί Χαχιρί δοκίμασε ένα μακρινό σουτ το οποίο κατέληξε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μουλέν.

Το 2-0 έκανε ο Μεχντί Καμαρά στο 82′. Ο μέσος της Σεντ Ετιέν κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά μέσα στην περιοχή και νίκησε τον τερματοφύλακα του Στρασβούργου με ένα δυνατό σουτ από την κορυφή της εστίας.Το 2-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σεντ Ετιέν (4-2-3-1): Μουλέν, Ντεμπισί, Φοφανά, Κολοτζιετζάκ, Μακόν, Καμαρά, Νεγιού (72′ Γιουσούφ), Μπουανγκά (87′ Πακέτ), Νορντίν (52′ Αμπί), Αουσίς (87′ Λούκας), Χαμουμά (72′ Ντουάθ).

Στρασβούργο (5-4-1): Καμαρά, Λαλά, Σιμακάν, Μίτροβιτς, Tζικού, Κασί, Ζοχί (61′ Χαχιρί), Μπελεγκαρντέ (67′ Λιενάρντ), Σισοκό, Ματζίντ, Αζόρκ.

Μονπελιέ – Νις 3-1

Στο ματς που διεξήχθη νωρίτερα, η Μονπελιέ επικράτησε με 3-1 της Νις και υποχρέωσε τους «αετούς» στην πρώτη τους φετινή ήττα.

Στο 18′,  ο Γκαετάν Λαμπόρντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, τα πράγματα έγιναν απλούστερα για την Μονπελιέ. Συγκεκριμένα στο 50′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σαβανιέρ, ο Κονγκρέ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε πορεία προς την κάτω δεξιά γωνία για το 2-0.

Στο 64′ ο Άντι Ντελόρ έβγαλε μία πάρα πολύ ωραία σέντρα με αποδέκτη τον Ντάνιελ Κονγκρέ και ο αμυντικός της Μονπελιέ δεν λάθεψε και έγραψε το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Ντάντε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Αμινέ Γκουιρί.

Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και η Μονπελιέ πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-1.

Μονπελιέ (3-4-1-2): Όμιλιν, Χίλτον, Μέντες, Κονγκρέ, Λε Ταλέκ, Ρίστιτς, Σουκέτ (85′ Ντόλι), Φερί (73′ Σοτάρντ) Σαβανιέρ (68′ Σαμπιά), Ντελόρτ (85′ Μαβιντιντί), Λαμπόρντ.

Νις (4-3-3): Μπενίτεζ, Ντάντε, Καμαρά, Πελμάρντ, Ατάλ (89′ Σιλβέστρε), Τουράμ (46′ Μορίς), Σνάιντερλεν, Μίλου, Μαολίντα (63′ Γκουιρί), Ρόνι Λόπες, Ντόλμπεργκ.