Και τελικά… νταμπλούχος ο Ολυμπιακός!

Νταμπλούχος ο Ολυμπιακός για το 2020! Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και κατέκτησαν το Κύπελλο!

Οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν το 28ο Κύπελλο της ιστορίας τους και ταυτόχρονα το 18ο τους νταμπλ. Επιτυχία που κατάφεραν ξανά μετά το 2015. Από την άλλη, η Ένωση ηττάται για 4η συνεχή χρονιά στον τελικό, έχοντας να κατακτήσει το τρόπαιο από το 2016.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Λάζαρ Ραντζέλοβιτς στο 9’, ο οποίος ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης.

Έτσι, κλείνει η… περσινή σεζόν με τον ιδανικότερο τρόπο για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Μια χρονιά που ξεκίνησε στις 23 Ιουλίου 2019 και ολοκληρώθηκε ύστερα από τη διακοπή λόγω της πανδημίας, αλλά και τις αναβολές επί αναβολών του τελικού, σήμερα 12 Σεπτεμβρίου 2020.  Δηλαδή 417 ημέρες μετά.

Αυτό το ματς ήταν ιδιαίτερο για τον Βασίλη Τοροσίδη, μιας και αποσύρεται από την ενεργό δράση, σηκώνοντας ως αρχηγός το τρόπαιο. Μάλιστα, ως αρχηγός είχε σηκώσει και την κούπα του 2012.

Ένας Ολυμπιακός ο οποίος δεν φοβήθηκε σε καμία στιγμή και παρόλο που δεν είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να νικήσει και με μεγαλύτερο σκορ. Από την άλλη, τέταρτος σερί χαμένος τελικός για την ΑΕΚ. Από την στιγμή που ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί η ΑΕΚ δύσκολα θα μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός είχε καλή αμυντική συμπεριφορά και η ΑΕΚ παρά το γεγονός ότι έψαχνε τρόπους να βρει το γκολ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Το ματς:

Ο Μάσιμο Καρέρα ξεκίνησε την ΑΕΚ με σύστημα 4-3-3 με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα και Μπακάκη τετράδα στην άμυνα, Σιμόες, Κρίστιτσιτς στα χαφ και μπροστά τους, ο Μάνταλος στο κέντρο, αριστερά ο Λιβάγια, δεξιά ο Βερντε και στην κορυφή της επίθεσης ο Ολιβέιρα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς από την άλλη, παρέταξε τον Ολυμπιακό με 4-2-3-1, το οποίο χρισιμοποίησε στα περισσότερα ματς της προηγούμενης περιόδου. Ο Τζολάκης ήταν στο τέρμα, Μπρούνο και Τοροσίδης στα άκρα της άμυνας, Μπα-Σισέ στα στόπερ, Μπουχαλάκης, Καμαρά στον άξονα, Ραντζέλοβιτς και Μασούρας στα εξτρέμ και ο Βαλμπουενά δεκάρι πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό της, κάνοντας κάποιες ευκαιρίες. Ο Ολυμπιακός όμως μετά από ωραία συνεργασία άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» θέλησαν να πιέσουν, ωστόσο παρά το γεγονός πως είχαν την κατοχή της μπάλας, οι Πειραιώτες είχαν κλείσει τους διαδρόμους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ωστόσο οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν. Με τον Ολυμπιακό να κερδίζει πέναλτι, αλλά ο Ελ Αραμπί είδε τον Τσιντώτα να του λέει «όχι». Οι «κιτρινόμαυροι» κυκλοφόρησαν τη μπάλα έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, συνεχίζοντας να έχουν την κατοχή υπέρ τους, βρίσκοντας όμως κλειστά τα περάσματα. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα αμυντικά κενά της ΑΕΚ, ωστόσο να μην φτάνουν στο γκολ.

Στο 6’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ απ’ τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Τσιντώτα.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, ο Λιβάγια εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Τζολάκης δεν κατάφερε να την μπλοκάρει, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή, αλλά ο Μπα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την μπάλα.

Τελικά, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό. Ο Καμαρά βρήκε υπέροχα τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά, με τον Σέρβο να μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ να νικάει τον Τσιντώτα για το 0-1.

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει ύστερα από το εις βάρος της γκολ, αλλά ο Ολυμπιακός έχει κλείσει καλά τους χώρους.

Στο 27’ ο Βέρντε δοκίμασε το πόδι του με μακρινό σουτ, ύστερα από ωραία ντρίμπλα πάνω στον Τοροσίδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Λιβάγια στο 33’ απέφυγε υπέροχα τον Μπρούνο μέσα στην περιοχή μετά από λάθος του Μπα, ο Κροάτης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω του μετά από παρέμβαση του Σισέ και έφυγε άουτ.

Στο 35’ ο Ολυμπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Ελ Αραμπί μετά από ατομική προσπάθεια, απέφυγε τους αμυντικούς της ΑΕΚ, πλάσαρε τον Τσιντώτα, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά απ’ το αριστερό δοκάρι.

Η παρουσία του Τζολάκη στην εστία του Ολυμπιακού έδωσε έναυσμα στην ΑΕΚ για να απειλήσει και στο 38’ ο Βέρντε εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας, που ήταν πολύ καλός σήμερα, δεν αιφνιδιάστηκε και απομάκρυνε σε νέο κόρνερ.

Η ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 41’ αλλά χωρίς να μπορέσει να ισοφαρίσει. Ο Μάνταλος μπήκε στη περιοχή, ύστερα από συνεργασία με τον Βέρντε, έκανε το σουτ, αλλά ο Τζολάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με την ΑΕΚ να έχει περισσότερο την κατοχή της μπάλας, και οι Πειραιώτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 1-0 υπέρ τους.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, στο 49’, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά, ο Ελ Αραμπί τσίμπησε τη μπάλα για τον Μασούρα, ο οποίος πλάσαρε με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

Στο 54’ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε, καθώς ο Καμαρά έκανε τάκλιν στον Μάνταλο, με το ριπλέι ωστόσο να δείχνει πως η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Ένα λεπτό μετά, σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή από αριστερά και ανατράπηκε από τον Μπακάκη, με τον Κάιπερς να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 57’ ο Ελ Αραμπί και ο Τσιντώτας το απέκρουσε με το πόδι, μιας και ο Μαροκινός το έστειλε στο κέντρο της εστίας.

Στο 61’ ο Ολιβέιρα έκανε σουτ από αριστερά, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει.

Ενώ στο 79ο λεπτό, ο Παουλίνιο ευνοούμενος από τις κόντρες, σούταρε αλλά ήταν άστοχος.

Στο 80ο λεπτό, ο Πέδρο Μαρτίνς απέσυρε τον Βασίλη Τοροσίδη, ο οποίος πιθανότατα «κρεμάει τα παπούτσια» του. Στη θέση του πέρασε τον Σεμέδο, αλλαγή που έφερε τον Πορτογάλο με τον Μπα στο κέντρο της άμυνας και τον Σισέ στα αριστερά.

Στο 85’ ο Σισέ σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, αυτός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καμαρά έχτειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ωστόσο δεν μέτρησε, καθώς ο Ελ Αραμπί ήταν σε θέση οφσάιντ.

Δύο λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί έκλεψε τη μπάλα, όμως σούταρε πάνω στον Τσιντώτα. Λίγο αργότερα, ο Μαροκινός βγήκε μόνος του με τον Τσιντώτα, ωστόσο υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο μαχαίρας σούταρε, αλλά ο Τζολάκης απομάκρυνε με γροθιές.

Η ΑΕΚ δεν έκανε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τον Ολυμπιακό Κυπελλούχο!

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (62’ Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες (80’ μαχαίρας), Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε (62’ Αλμπάνης), Λιβάγια, Ολιβέιρα

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (80’ Σεμέδο), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Βαλμπουενά (76’ Καφού), Ραντζέλοβιτς, Ελ Αραμπί (90’ Φορτούνης)

Διαιτητής: Μπιόρν Κάιπερς (Ολλανδία). Βοηθοί: Σάντερ Φαν Ρούκελ, Έρβιν Γιαν Γιόσεφ Ζάινστρα. Τέταρτος: Ρομπ Ντίπερινκ. VAR: Πάουλους Φαν Μπούκελ, AVAR: Χρυσούλα Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής).

Επιμέλεια: Γιάννης Δρόσος – Ελένη Μαστραντώνη