Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-1: Με Αζμούν στην κορυφή η Ζενίτ

Τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής πήρε η Ζενίτ στην έδρα της απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Ζενίτ νίκησε με 2-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Gazprom Arena, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ρωσίας. Οι «μπλε» έπιασαν κορυφή μετά το τρίποντο έχοντας 9 βαθμούς, στην 5η θέση με 6 βαθμούς η ΤΣΣΚΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΤΣΣΚΑ ήταν πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο 19′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Αζμούν πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρήκε χώρο και εκτέλεσε τον Ακινφέβ, κάνοντας το 1-0.

Η ΤΣΣΚΑ ωστόσο, βρήκε την ισοφάριση αμέσως. Μετά από εφτά λεπτά (26′) ο Νίκολα Βλάσιτς έκανε μια ωραία ενέργεια, βρήκε κενό χώρο δόκιμα ένα μακρινό σουτ και πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζενίτ ήταν κυρίαρχη καθ όλη τη διάρκεια και κατάφερε να πετύχει το γκολ που έψαχνε, για να πάρει το τρίποντο. Το «χρυσό» γκολ για τους «μπλε» μπήκε στο 69ο λεπτό. Ο Καραβάεφ με ωραία πάσα βρήκε τον Αζμούν που έκανε ένα συρτό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά κάτω γωνία του Ακινφέεβ, γράφοντας το 2-1.