Η Ζενίτ διέσυρε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με “4άρα”

Η Ζενίτ επικράτησε με 0-4 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Χοροσιόφσκι ραιόν, για την 23η αγωνιστική της ρωσικής Πρέμιερ Λιγκ.

Οι “γαλάζιοι” έκαναν ότι ήθελαν και διέσυραν την ομάδα του Βίκτορ Γκοντσαρένκο, η οποία ήταν σαν να μην εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο, χάρις τα γκολ των Ιβάνοβιτς (2′), Μάλκομ (9′) (45+2′) και Ντριούσι (90+4′).

Με αυτή την εμφατική νίκη που πήρε η ομάδα του Σεργκέι Σεμάκ παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 53 βαθμούς, ενώ οι “κυανέρυθροι” βρέθηκαν στην 5η θέση με 36 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά από ποτέ, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό είχαν πα΄ρει το προβάδισμα των 2 τερμάτων. Στο 2′ ο Καραφάεφ έκανε το 1-0 με κεφαλιά και στο 9′ ο Μάλκομ έκανε το 2-0 παίρνοντας το ριμπάουντ μες στην περιοχή και πλασάροντας εύστοχα από κοντινή απόσταση.

Στη συνέχεια ο ρυθμός είχε πέσει, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μπουν στο παιχνίδι, κάνοντας ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+2′ ο Μάλκομ έκανε το 3-0 με ένα εκπληκτικό σουτ εξ’ επαφής εκτός περιοχής.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά “φτωχό”, με την Ζενίτ να κάνει διαχείριση και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μην μπορεί να ελπίζει σε κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο, στο 90+4′ ο Ντριούσι διαμόρφωσε το τελικό 0-4 από την άσπρη βούλα.

Κόκκινες: Καρπόφ

Κίτρινες: Ντιβέφ, Ομπλιάκοφ – Οζντόεφ, Εροκίν

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Ακινφέεβ, Φερνάντες (84′ Τικνιζιάν), Βασίν (46′ Μαραντισβίλι), Βλάσιτς, Τσαλόφ, Ναμπάμπκιν (46′ Μάγκνουσον), Σίγκουρντσον (65′ Μπιτζόλ), Μπίστροβιτς (76′ Κουτσάεφ), Καρπόφ, Ντιβέφ, Ομπλιάκοφ

Ζενίτ: Λούνεφ, Σάντος, Μπαριός (90+2′ Μουσάεφ), Ιβάνοβιτς, Αζμούν (73′ Σουτορμίν), Μάλκομ (61′ Ντριούσι), Κουζγιάγιεφ (61′ Εροκίν), Καραφάεφ, Τζούμπα (90+1′ Ριγκόνι), Οζντόεφ, Ρακίτσκι