“Ζορίστηκαν” Ρεάλ Μαδρίτης και Αλαβές, σε αντίθεση με την Οσασούνα

«Τριπλέτα» νίκης για Ρεάλ Μαδρίτης, Αλαβές και Οσασούνα για την 5η αγωνιστική της LaLiga.

Δύσκολες νίκες πήραν Ρεάλ Μαδρίτης και Αλαβές απέναντι στη Λεβάντε (0-2) και Μπιλμπάο (1-0) αντίστοιχα, ενώ πιο εύκολο ήταν το έργο για την Οσασούνα που κέρδισε τη Θέλτα (2-0).

Λεβάντε – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2

“Σκούρα” τα βρήκε η “Βασίλισσα” απέναντι στη Λεβάντε. Μπορεί στο πρώτο μέρος να σκόραρε με τον Βινίσιους και να είχε την υπεροχή, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ έχασε τον έλεγχο, χωρίς να της κοστίσει την ήττα, αφού ο Μπενζεμά κλείδωσε την νίκη στο 90+5. Έτσι λοιπόν βρίσκεται πλέον στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στην 18η θέση.

Οσασούνα – Θέλτα 2-0

Μπορεί να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως η Θέλτα δεν κατόρθωσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και πλέον βρίσκεται προσωρινά στην 13η θέση.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρονκάλκα στο 23′ και ο Καλέρι στο 76′, που έδωσαν στην ομάδα τους την 9η θέση.

Αλαβές – Μπιλμπάο 1-0

Σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι, η Αλαβές κέρδισε για πρώτη φορά φέτος την ουραγό, πλέον της βαθμολογίας Μπλιμπάο. Μοναδικός σκορερ για τους γηπεδούχους σκόρερ ο Έλι που πέτυχε το γκολ του αγώνα στο 74′.

Μάλιστα εκτός από την απώλεια βαθμών η φιλοξενούμενοι είχαν και απώλεια παίκτη, αφού στο 86ο λεπτό, ο Ντουάρτε αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η “Ελ Γκλορίσο” μαζί με την νίκη πήρε τους τρεις βαθμούς και την 17η θέση.