Μεγάλη νίκη για το Περιστέρι στη Λετονία

Νίκη-μισή πρόκριση πέτυχε το Περιστέρι στη Λετονία. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 64-71 της VEF Ρίγα για την 9η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι Περιστεριώτες εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Μπάμπεργκ και έτσι έχουν προβάδισμα δύο νικών έναντι των Γερμανών για την 4η θέση που δίνει και την πρόκριση.

Μεγάλη εμφάνιση με νταμπλ – νταμπλ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) από τον Γιανίκ Μορέιρα και σημαντική συμβολή του Παναγιώτη Βασιλόπουλου με 15 π.(4 ριμπ.) 4 ασίστ και 4 κλεψίματα και του Χάτσερ με 15π. Από τους Λετονούς ξεχώρισε ο Μέντφορντ με 14π (7 ασιστ- 5 κλεψίματα) και ο Κούρουκς με 13π.

Το Περιστέρι πήρε γρήγορα το προβάδισμα κυρίως με πόντους μέσα από τη ρακέτα με τον Γιανίκ Μορέιρα. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος και ο Ουίλ Χάτσερ με 15 πόντους έκαστος ήταν άξιοι συμπαραστάτες στο επιθετικό κομμάτι την ώρα που η άμυνα του Περιστερίου “έπνιγε” κάθε προσπάθεια αντίδρασης των γηπεδούχων, από τους οποίους πάλευε για όλους ο Λέστερ Μέντφορντ με το ημίχρονο να κλείνει με διψήφια διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων με 44-30.

Η Ρίγα προσπάθησε να δώσει το δικό της ρυθμό στον αγώνα στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς το Περιστέρι εμφάνισε δυσκολία στην επίθεση επιτρέποντας στους Λετονούς να μειώσουν, με τους Άρτουρ Κούρουτς με 13 πόντους και Γιάνις Μπλουμς με ακόμη 12 να δίνουν το ρυθμό. Ο Μορέιρα όμως συνέχισε να κάνει τα απολύτως απαραίτητα σε άμυνα και επίθεση κρατώντας της διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του αφού στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 54-46.  Οι πέντε αναπάντητοι πόντοι με τους οποίους ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο από πλευράς Περιστερίου επανέφερα και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τη Ρίγα να καταφέρνει απλά να μειώσει τη διαφορά στο τελικό 71-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-44, 46-54, 64-71.

Ρίγα (Γκαϊλίτις): Μπλουμς 12 (4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κράγινα 7 (2/9 σουτ, 3/7 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέντφορντ 14 (3/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη, 5 κλεψίματα), Μέντις 2, Τέιμς 8 (2/8 σουτ), Φρεϊμάνις 5 (1), Κούρουκς 13 (6/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάντσεν, Στούμπρις 3 (1/4 τρίποντα).

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 3 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάτσερ 15 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Μορέιρα 19 (9/17 δίποντα, 1/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σμιθ 6, Βασιλόπουλος 15 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αγραβάνης (0/3 σουτ), Μπλέικ 6, Καράμπελας, Μόρισον 4, Σκορδίλης, Ξανθόπουλος 3 (1).