Μόνη πρώτη η ΑΕΚ με κορυφαίο Σαντ Ρος

Η ΑΕΚ επικράτησε με 91-78 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ, στο ντέρμπι κορυφής του Β’ Ομίλου του Basketball Champions League, για την 9η αγωνιστική της κορυφαίας διοργάνωσης της FIBA.

Η Ένωση κατάφερε να πάρει την νίκη με διάφορα +13 και να καλύψει το -7 της ήττας στον πρώτο γύρο, ώστε να παραμένει ζωντανή και φαβορί στην πρώτη θέση μόνη της.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ μείωσε το ροτέσιον και αγωνίστηκε αυστηρά με 8 παίκτες, σε ένα παιχνίδι που στις τρεις περιόδους ήταν αμφίρροπο.

Κορυφαίοι για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν ο Σαντ Ρος και ο Κιθ Λανγκφορντ με 18 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τόμας με 21 πόντους.

Αν και το πρώτο καλάθι ήταν για την Χάποελ, ο Λανγκφορντ όπλισε και ξεκίνησε με τρεις πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +5 στο 3’ για το (3-8) ωστόσο οι Ρος, με τρίποντο από την περιφέρεια και Λανγκφορντ ,με βολές, ισοφάρισαν για την ΑΕΚ (8-8). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά καλές στην άμυνα στα πρώτα λεπτά, ήταν συνεπείς χωρίς να δίνουν τη δυνατότητα για λάθη. Στα μισά της πρώτης περιόδου, το παιχνίδι ήταν στο 15-15 με τον Τσάλμερς να σκοράρει για πρώτη φορά. Η τρομερή άμυνα από τον Σαντ Ρος και τον Γκίκα, που έκλεψε τη μπάλα, έφερε το κάρφωμα του Ματσιούλις (21-19 στο 8′). Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με ένα πόντο 25-24.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Χάποελ να έχει την κατοχή, χωρίς όμως να μπορεί να σκοράρει, με αποτέλεσμα η Ένωση να έχει ένα εξαιρετικό τετράλεπτο με τρία σερί τρίποντα. Ματσιούλις, Γκίκας και Ρέι έφεραν την «Βασίλισσα» σε διάφορα +5 (35-30) 6.27’’ πριν την λήξη της περιόδου. Η ΑΕΚ είχε βρει τα πατήματα της και συνέχισε να ευστοχεί ξανά με τον Γκικα με άλλο τρίποντο (38-32). Η Ένωση είχε 4/4 από την περιφέρεια σε ισάριθμες κατοχές. Στο 16′ ο Τόμας σκόραρε μετά από ώρα για την Χάποελ, για τρεις και έκανε το παιχνίδι ξανά ντέρμπι (40-39). Στο 19’ σκόραρε για τρεις από την κορυφή ο Σαντ Ρος (45-43) ενώ δευτερόλεπτα πριν την λήξη Ρέι προλαβε τον χρόνο και κάρφωσε στο φινάλε του πρώτου μέρους για το σκορ του ημιχρόνου 47-43.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσε το μικρό προβάδισμα για το 53-50. Ο Μπλατ τιμώρησε την άμυνα της ΑΕΚ, που κόλλησε στο πικ εν ρολ, με αποτέλεσμα να φέρει το παιχνίδι ξανά στα ίσα για την Χάποελ (53-53). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν εκατέρωθεν πόντους και στα 4.16’’ πριν την λήξη της περιόδου έφτασε το σκορ στο 58-58. Παρά τα λάθη το παιχνίδι οδηγήθηκε σε «γκαν γκινιόλ» και μετά το ισόπαλο 63-63 το εύστοχο καλάθι του Ρος έστειλε την ΑΕΚ στο +1 (65-64). Ο Λάνγκφορντ έχασε ακόμη ένα σουτ, αλλά ο Σλότερ ήταν “εκεί” για να σπρώξει την μπάλα στο ισραηλινό καλάθι και να βάλει ξανά μπροστά την Ένωση (68-66).

Αποφασισμένη να νικήσει μπήκε η ΑΕΚ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ξεφεύγοντας στο +6 με τον Ρος και τον Γκίκα (74-68). Οι “κιτρινόμαυροι” διατήρησαν την διαφορά 76-70 με τον προπονητή της Χάποελ να αναγκαστεί να ζητήσει τάιμ άουτ στα 6.59’’ για το φινάλε. Η τελευταία περίοδο ανήκε στην ΑΕΚ, η οποία έφτασε την διαφορά στο +7 (80-73).μετά από πολλή ώρα, ο Λάνγκφορντ σκόραρε εντός παιδιάς, 4.55’’ για το φινάλε. Η «Βασίλισσα» είχε τρεις σερί καλές άμυνες, με τον Τσάλμερς να σκοράρει από τη γωνία και να στέλνει τη διαφορά στο +10 (83-73) για την ΑΕΚ με 3’44” για το τέλος. Το τρίποντο του Χρυσικοπούλου ήρθε την κατάλληλη στιγμή και αύξησε την διαφορά σε 88- 73. Η ΑΕΚ συνέχισε να διευρύνει την διαφορά της για το τελικό 91- 78.

ΑΕΚ: 19/36 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 17/24 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 18 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: 19/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 16/18 βολές, 39 ριμπάουντ (26+13), 12 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Δεκάλεπτα: 25 -24, 47-43, 68-66, 91-78

ΑΕΚ: Τσάλμερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 18 (3/10 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Ματσιούλις 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης, Ρέι 5 (1), Σλότερ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Μπλατ 9 (2/6 τρίποντα, 1 ασίστ), Μπράιμο 12 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράοηυν 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φελντέιν 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, Λέβι 5 (1), Κάζινς 4 (2/7 δίποντα), Κούπσας 6 (5 ριμπάουντ), Τόμας 21 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάλμανσον 2.