Μάντσεστερ Σίτι: 12ο σερί ματς αήττητη και συνεχίζει πρώτη

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη με το πλασματικό 1-0. Νίκες για Κρίσταλ Πάλας και Νιούκαστλ, ισόπαλο το ντέρμπι στο Χόθορνς

Η Μάντσεστερ Σίτι τρέχει ένα ασταμάτητο νικηφόρο σερί 12 παιχνιδιών σε όλες τις διοργανώσεις. Δωδέκατο ”θύμα” της αρμάδας του Πεπ ήταν η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε με 1-0 χάρη στο γκολ του Γκαμπριέλ Χεσούς στο 9′ λεπτό.

Το παιχνίδι στο Έτιχαντ είχε πολύ δράση από πλευράς γηπεδούχων, ωστόσο η καταπληκτική εμφάνιση του πορτιέρο της Σέφιλντ, δεν επέτρεψε την επέκταση του σκορ.

Έπειτα από την λήξη του παιχνιδιού, ο βαθμολογικός πίνακας παρέμεινε ίδιος για τις δύο πλευρές αφού οι δύο ομάδες παραμένουν η αρχή και το τέλος του πρωταθλήματος. Η Μάντσεστερ Σίτι είναι πρώτη με 44 βαθμούς, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι τελευταία με 8 βαθμούς.

Έβερτον – Νιούκαστλ 0-2

Η Νιούκαστλ με υπογραφή Γουίλσον, έφερε αντιμέτωπη με ήττα ΣΟΚ την Έβερτον, καθώς απέδρασε με τη νίκη 0-2 από το Γκούντισον Παρκ.

Τελευταία νίκη για τη Νιούκαστλ είχε καταγραφθεί στις 12/12/2020 κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Οι ”καρακάξες” σταμάτησαν το αρνητικό τους σερί 9 αγώνων χωρίς νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ σήμερα (30/01) κόντρα στην Έβερτον.

Οι φάσεις ήταν λιγοστές, παρόλα αυτά μοιρασμένες για τις δύο ομάδες, όμως ο Γουίλσον ήρθε και έβγαλε την ομάδα του από την δύσκολη θέση με δύο γκολ λίγο πριν το φινάλε (73′,90+3′).

Αυτή η ήττα αποδείχθηκε καταστροφική για τα ”ζαχαρωτά” αφού έμειναν στην 7η θέση με 33 βαθμούς ενώ με νίκη θα ανέβαιναν στην 5η θέση αντί της Γουέστ Χαμ. Η Νιούκαστλ παρέμεινε στην 16η θέση όμως ανέβασε την διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους 8, ενώ συνολικά έχει 22 βαθμούς.

Γουέστ Μπρομ – Φούλαμ 2-2

Το ντέρμπυ των ουραγών αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2. Τόσο η Γουέστ Μπρομ, όσο και η Φούλαμ αναζητούσαν απεγνωσμένα βαθμούς για να γλυτώσουν από τις θέσεις του υποβιβασμού, με το σημερινό παιχνίδι να μοιάζει ιδανικό και για τους δύο.

Παρόλο που η Φούλαμ ήταν καταιγιστική και προηγήθηκε στο σκορ από νωρίς, οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή με πρωταγωνιστές τους Περέιρα και Μπάρτλεϊ. το τελικό και συνάμα δίκαιο 2-2 ήρθε στο 77′ λεπτό από τον Καβαλέιρο.

Η Φούλαμ παρέμεινε στην 18η θέση κατέχοντας 14 βαθμούς και η Γουέστ Μπρομ είναι μια θέση κάτω και έχει 12 βαθμούς.

Κρίσταλ Πάλας – Γουλβς 1-0

Η αναμέτρηση του Σέλχερστ Παρκ έβγαλε νικητές τους γηπεδούχους σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες κόντρα στην Γουλβς, αφού η ισοπαλία έμοιαζε το πιο δίκαιο αποτέλεσμα. Ωστόσο το γκολ του Ιζ στο 60′ λεπτό ήταν αυτό που έκανε την διαφορά και χάρισε τους τρείς βαθμούς στην ομάδα του.

Πριν από την αναμέτρηση οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στον βαθμολογικό πίνακα, κάτι το οποίο άλλαξε, αφού η Κρίσταλ Πάλας είναι 13η με 26 βαθμούς ενώ η Γουλβς παρέμεινε στην 14η θέση με 23 βαθμούς.