Σαμπντόρια- Γιουβέντους: Πέρασε από τη Γένοβα η Γιούβε

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από την έδρα της Σαμπντόρια η Γιουβέντους.

Η Γιουβέντους πέρασε από την έδρα της Σαμπντόρια με 0-2, για την 20η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Πίρλο ανέβηκε στην 3η θέση μετά από αυτή τη νίκη, φτάνοντας τους 39 βαθμούς. Η ομάδα της Γένοβας από την άλλη έμεινε στην 10η θέση με 26 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους ήταν καλύτερη, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες. Οι μπιανκονέρι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο 20ο λεπτό. Ο Μοράτα βρήκε τον Κιέζα και ο νεαρός με ωραίο αριστερά σουτ, μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Σαμπντόρια ανέβασε τις γραμμές της. Οι Γενοβέζοι πάλεψαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν απείλησαν την εστία του Σέζνι. Η Μεγάλη Κυρία ωστόσο, άντεξε και κλείδωσε το τρίποντο στις καθυστερήσεις του ματς.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κουαδράδο στην ανοργάνωτη άμυνα της Σαμπντόρια. Ο Κολομβιανός βρέθηκε τετ α τετ, έσπασε στα αριστερά του για τον Ράμσεϊ που σε κενή εστία έγραψε το τελικό 0-2 (90+1′).

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο, Καντρέβα (81′ Γιάνκτο), Σίλβα (62′ Ντάμσγκααρντ), Έκνταλ, Θόρσμπι, Μπαλντέ (68′ Τορεγκρόσα), Κουαλιαρέλα (68′ Ραμίρες)

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντανίλο, Κουαδράδο, ΜακΚένι, Αρτούρ (83′ Ράμσεϊ), Μπεντανκούρ (74′ Ραμπιό), Κιέζα (83′ Σάντρο), Μοράτα (78′ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο