«3αρα» για Χετάφε

Στο Δημοτικό Στάδιο Μπουτάρκε, η Λεγκανές υποδέχτηκε την Χετάφε για την 20η αγωνιστική της La Liga και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 0-3.

Η Χετάφε στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση και γρήγορα μετέτρεψε σε γκολ την πρώτη καλή της ευκαιρία. Στο 12’, ο Σουάρες έκανε μια επικίνδυνη σέντρα από το σημείο του κόρνερ και βρήκε τον Καμπρέρα, ο οποίος πήδηξε ψηλότερα και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Εννέα λεπτά εργότερα (21’), ο Νιόμ δέχτηκε την σέντρα από τον Κούκου και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2.

Στο 33’, Μολίνα και Μάτα συνεργάστηκαν όμορφα, με τον τελευταίο να σκοράρει μπροστά σε άδει τέρμα, διαμορφώνοντας το 0-3. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το 0-3 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι συνεχείς διακοπές και οι κίτρινες κάρτες του διαιτητή δεν βοήθησε στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Η Λεγκανές, με στατικές φάσεις, προσπάθησε να απειλήσει, αλλά χωρίς καμία επιτυχία. Οι προσπάθειες των δύο ομάδων προς το τέλος του αγώνα δεν είχα τα επιθυμητά αποτελέσματα και το 0-3 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Μέσα, Μπρέιθγουέιτ, Χοσέ, Ρέθιο, Σίλβα – Νιόμ, Μαξίμοβιτς, Μάτα

Λεγκανές: Κουεγιάρ, Ροντρίγκες, Ομέρουο, Ταρίν (Ρέθιο 46’), Μπουστίνθα, Μέσα (Χοσέ 57’), Πέρεθ, Όσκαρ (Γκαρσία Ρ. 76’), Μπρέιθγουέιτ, Καρίγιο

Χετάφε: Σορία, Σουάρες, Ντάκοναμ, Καμπρέρα, Ολιβέρα Μ., Νιόμ (Ετέμπο 31’), Αραμπαρί, Μαξίμοβιτς, Κούκου (Φαχρ 89’), Μολίνα (Ντουρό 84’), Μάτα