«6άρα» η «Βασίλισσα», πρόκριση για Λεβάντε, Χιχόν, Μπιλμπάο και Μπέτις

Αγώνες ρεβάνς για φάση των «32» για το κόπα ντελ Ρέι και την πρόκριση πήραν Λεβάντε, Ρεάλ Μαδρίτης, Σπόρτινγκ Χιχόν, Ατλέτικ Μπιλμπάο και Μπέτις.

Λέβαντε-Λούγκο 2-0

Η Λεβάντε υποδέχτηκε την Λούγκο στο Θιουδάδ ντε Βαλένθια, όπου κατάφερε να πάρει την νίκη (2-0) και πρόκριση ταυτόχρονα για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η γηπεδούχος ομάδα βρήκε δίχτυα δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα (80’), με τον Κόκε να κάνει το σουτ, μετά την πάσα του Ρότζερ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και αντ’ αυτού, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Ντουαμένα έκανε το τελικό 2-0 στο 90+3’, με ασίστ του Ρόκινα.

Η Λεβάντε, με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε το εισητήριο για την φάση των «16» του κυπέλλου.

Ρεάλ Μαδρίτης-Μελίγια 6-1

Η Ρεάλ αντιμετώπισε την Μελίγια στο Μπερναμπέου και πήρε την νίκη με 3-0.

Ασένσιο και Ίσκο διέπρεψαν για την Ρεάλ, σημειώνοντας τα τέσσερα από τα έξι γκολ της ομάδας. Στο 33’ και το 35’, ο Ασένσιο δεν δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά τους «Μερέγχες» για το 2-0, ενώ στο 39’, έδωσε την ασίστ στον Σάντσες για να κάνει το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ίσκο πήρε την σκυτάλη, αφού στο 47’ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με ένα σουτ-βολίδα. Αλλά η Ρεάλ δεν σταμάτησε εκεί, αφού ο Βινίσιους στο 75’ με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Μελίγια μείωσε προσωρινά σε 5-1, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Κασμί στο 81’. Ο Ίσκο διαμόρφωσε το τελικό 6-1 δύο λεπτά αργότερα (83’).

Μετά το 4-0 του πρώτου αγώνα, η Ρεάλ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του ισπανικού κυπέλλου.

Εϊμπάρ-Σπόρτινγκ Χιχόν 2-2

Η Σπορτινγκ Χιχόν φάνηκε να έχει εύκολο έργο στο Δημοτικό Στάδιο του Ιπούρουα, όπου αντιμετώπισε εκτός έδρας την Εϊμπάρ.

Ο Χιμένες άνοιξε το σκορ στο 13’ μετά από ασίστ του Εσπέρο, κάνοντας το 0-1. Πριν το ημίχρονο, η Χιχόν διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Πέρεζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μετά την πάσα του Λοντ, στο 39’.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αρμπίγια έκανε την ασίστ στον Κουκουρέγια, ο οποίος μείωσε για την Εϊμπάρ στο 53’. Λίγο πριν το τέλος (87’), ο Τσαρλς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, σε 2-2, που ήταν και το τελικό.

Το 2-0, με το οποίο είχε επικρατήσει η Χιχόν στον πρώτο αγώνα, της έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του ισπανικού κυπέλλου.

Ουέσκα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-4

Στο στάδιο «Ελ Αλκοράθ», η Ουέσκα φιλοξένησε την Ατλέτικ Μπιλμπάο, αλλά ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Κόπα ντελ Ρέι.

Αντουρίθ και Ουίλλιαμ σημείωσαν από δύο γκολ ο καθένας για το τελικό 0-4. Στο 37’, ο Αντουρίθ έκανε το 0-1, μετά από πάσα του Μαρτίνες.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί, σημειώνοντας τρία γκολ. Ο Αντουρίθ έκανε το 0-2 για την Μπιλμπάο, με δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Καμάτσο έχασε την ευκαιρία να μειώσει και να ξανά βάλει την Ουέσκα στο παιχνίδι, χάνοντας πέναλτυ στο 78’. Ο Ουίλλιαμς, με δύο προσωπικά του γκολ στο 80’ και το 90+2’, έκανε το 0-4 για τους φιλοξενούμενους, που ήταν και το τελικό σκορ.

Με το ίδιο σκορ, η Μπιλμπάο είχε κερδίσει στον πρώτο αγώνα, που με δύο νίκες πέρασε στην επόμενη φάση.

Μπέτις-Σανταντέρ 4-0

Στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, Μπέτις και Σανταντές ήρθαν αντιμέτωπες

Ο Μπαραγκάν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 32’ για την Μπέτις, για το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπέτις σκόραρε ακόμα δύο φορές. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτυ και ο Σαναμπρία ανέλαβε να το εκτελέσει εύστοχα στο 59’ για το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα (69’), ο Λεόν, ο οποίος αντικατέστησε τον Σαναμπρία λίγο νωρίτερα, έκανε το 3-0 για την ομάδα της Σεβίλλης. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Λο Κέλσο στο 89’, μετά την πάσα που δέχτηκα από τον Τέλιο.

Η Σανταντέρ δεν κατάφερε να αντιδράσει και με την δεύτερη ήττα σήμερα αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας.