“8σφαιρη” Σίτι απέναντι στη Γουότφορντ, νίκες για Σέφιλντ και Μπέρνλι

Μεγάλες νίκες για Μάντσεστερ Σίτι, Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και Μπέρνλι απέναντι σε Γουότφορντ, Έβερτον και Νόριτς αντίστοιχα για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 8-0

Πολύ εύκολη νίκη με ευρύ σκορ για την Μάντσεστερ Σίτι η οποία σκόραρε 8 γκολ(!) απέναντι στη Γουότφορντ μέσα στο Έτιχαντ.

Ταχύτατο γκολ για τους Πολίτες με την έναρξη του αγώνα πέτυχαν στο 2ο λεπτό, με προβολή σε κενή εστία του Νταβίντ Σίλβα, μετά από εκπληκτική σέντρα του Ντε Μπρούινε (1-0). Το πέναλτι που έκανε ο Φόστερ εκτέλεσε εύστοχα ο Ντε Μπρούινε στο 6′ (2-0).

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους με εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ βρίσκοντας όμως και στον Κλέβερλι (3-0). Τέλος αγώνα από τους παίκτες του Γκουαρντιόλα μόλις στο 15′, με σκόρερ τον Μπερνάρντο Σίλβα μετά από κόρνερ (4-0).

Ξανά γκολ σε κενή εστία για τους πρωταθλητές Αγγλίας, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Οταμέντι (5-0) στο 18ο λεπτό!

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 5-0 και να έχουν δύο δοκάρια στο τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου (27’, 44’).

Ασταμάτητη η Σίτι και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Ισπανού προπονητή να πετυχαίνει το 6-0, με το δεύτερο γκολ ο Πορτογάλος εξτρέμ. Χατ-τρικ συμπλήρωσε στο 60ο λεπτό ο Μπερνάρντο (7-0).

Στο 66’ ο Μαχρέζ είχε δοκάρι σε κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά  η Σίτι συνέχισε να σκοράρει και πέτυχε το 8-0 στο 85′ αυτή τη φορά με το Ντε Μπρούινε και διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Μεντί, Οταμέντι, Φερναντίνιο, Γουόλκερ, Σίλβα, Ρόντρι, Ντε Μπρούινε, Σίλβα, Αγκουέρο, Μάχρεζ

Γουότφορντ (Φλόρες): Φόστερ, Χολέβας, Μαριάππα, Ντόουσον, Κίκο, Καπούε, Χιους, Ντουκουρέ, Κλέβερλι, Φούλκιερ, Ντεουλοφέου

Έβερτον-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-2

Μεγάλο διπλό της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ μέσα στο Γκούντισον Παρκ και απέναντι στην Έβερτον με δύο γκολ. Νέα ήττα σοκ για τα “ζαχαρωτά” που ενώ ήταν καλύτεροι, δέχτηκαν την ήττα.

Το αυτογκόλ του Γέρι Μίνα στο 40′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1). Διπλασίασε τα τέρματα της η ομάδα του Σέφιλντ με τον Μουσσέτ στο 79′ (0-2).

Έβερτον (Σίλβα): Πίκφορντ, Ντιν, Μίνα, Κιν, Κόουλμαν, Ντελφ, Σνάιντερλιν, Μπερνάρντ, Σίγκουρντσον, Ριτσάρλισον, Κιν

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (Γουίλντερ): Χέντερσον, Ο’ Κόννελ, Έγκαν, Μπάσαμ, Στίβενς, Φλεκ, Νόργουντ, Λούντστραμ, Μπάλντοκ, ΜακΜπέρνι, Ρόμπινσον

Μπέρνλι-Νόριτς 2-0

Εύκολο απόγευμα για την Μπέρνλι η οποία με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα πήρε τη νίκη απέναντι στη Νόριτς.

Άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με τον Γουντ στο 10′ (1-0). Δεύτερο γρήγορο γκολ πάλι με τον Άγγλο επιθετικό στο 14ο λεπτό (2-0).

Μπέρνλι (Ντάις): Πόουπ, Πίτερς, Μι, Ταρκόβσκι, Λόουτον, ΜακΝίλ, Γουέστγουντ, Κορκ, Χέντρικ, Γουντ, Μπαρνς

Νόριτς (Φάρκε): Κρουλ, Λούις, Γκόντφρει, Αμαντού, Μπύραμ, ΜακΛίν, Τετέι, Κάντγουελ, Στίπερμαν, Μπουεντία, Πούκι