Υπέταξε την Βαλένθια η Αλαβές, μεγάλο διπλό η Ράγιο

Δέκατη έβδομη αγωνιστική στα γήπεδα της Ισπανίας και το πρωτάθλημα της La Liga συνεχίζεται με τις Αλαβές και Ράγιο Βαγιεκάνο να προχωρούν σε νίκες απέναντι στις Βαλένθια και Βαγιαδολίδ αντίστοιχα

Το μεσημέρι λοιπόν η Ράγιο Βαγιεκάνο απέσπασε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Βαγιαδολίδ. Από το πρώτο μόλις λεπτό το όμορφο τελείωμα του Μεδράν έπειτα από μια ωραία συνεργασία των συμπαικτών του έβαλε τη Ράγιο μπροστά στο σκορ. Σκορ που παρέμεινε έτσι μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού (0-1).

Αργότερα η Αλαβές υπέταξε τις “νυχτερίδες” σε ήττα και πλέον γλυκοκοιτάζει την έξοδο στο Champions League. Ο Ντάνι Παρέχο με φάουλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως πριν βγει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και γύρισαν το ματς χάρη σε γκολ των Μπόρχα Μπαστόν (18′) και Τόμας Πίνα (45+2′) γράφοντας έτσι το τελικό 2-1.