Πάρτι της Σαχτάρ Ντόνετσκ επί της Ντιναμό Κιεβού

Θριαμβευτικά πέρασε από το Ολιμπίνκσι η Σαχτάρ Ντόνετσκ, καθώς επικράτησε της λαβωμένης από κορωνοϊό, Ντιναμό Κιέβου

H Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε με 0-3 της Ντιναμό Κιέβου στο Ολιμπίνσκι, για την 9η αγωνιστική του ουκρανικού πρωταθλήματος.

Η Ντιναμό Κιέβου έχοντας συνολικά 12 παίκτες απόντες(!) λόγω κορωνοϊού και άλλους τρεις τραυματίες, ήδη έκαναν τα πράγματα δύσκολα για τους γηπεδούχους που είχαν στον πάγκο 5 παίκτες! Παρόλ’ αυτά ο αγώνας πραγματοποιήθηκε κανονικά…

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό με την κεφαλιά του Μοράες, όπου το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την ομάδα του Λουτσέσκου, καθώς ο Σίντορτσουκ μετά από σκληρό μαρκάρισμα, δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες, με την διαιτητή να συμβουλεύεται και το VAR.

Το 0-2 έγινε με τον Μάρκος Αντόνιο στο 66′ και το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με τον Άλαν Πάτρικ στο 73′.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Ντιναμό Κιέβου, όμως παραμένει πρώτη με 20β, ενώ η Σαχτάρ βρίσκεται ένα βαθμό πίσω με 19β και παραμένει αήττητη.

Κίτρινες: Βέρμπιτς, Αντριέφσκι- Μαρλος, Μάρκος Αντόνιο, Τετέ

Κόκκινη: Σίντορτσουκ

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Neshcheret – Kędziora , Zabarnyi , Shabanov , Popov – Sydorchuk , Andrievsky – Tsygankov, Buyalskyy, verb – Rodrigues

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Λουίς Κάστρο): Trubin – Dodo , Khocholava , Matviienko, Kovalenko – Stepanenko , Antonio – Marlos , Taison , Tete – Moraes