Α1 Γυναικών μπάσκετ: Άνετη νίκη επί του ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Α1 γυναικών μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό της Πυλαίας τον ΠΑΟΚ με το άνετο και επιβλητικό 86-58 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την τελευταία αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ.

Με την νίκη αυτή οι “πράσινες” ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο στη 2η θέση ισόβαθμες με τον Ολυμπιακό και πλέον ετοιμάζονται για τα πλέι-οφ εκεί όπου θα διεκδικήσουν την επιστροφή τους στην κορυφή.

Οι «πράσινες» έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση παρά τις δυσκολίες λόγω covid και την απουσία της Ριντ.
Με πλουραλισμό στην επίθεση ο ΠΑΟ ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και «καθάρισε» το ματς, κοιτάζοντας πλέον τα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου και χρειάζεται μία νίκη για την πρόκρισή του.Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Κάρτερ με 17 πόντους (3/6 τρίποντα), ενώ από 13 πόντους σημείωσαν οι Πότερ, Χριστινάκη και Σωτηρίου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ (21-22). Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ πήρε τα ηνία με τις Αλεξανδρή και Θεοδωρομανωλάκη  να συμβάλλουν για το +13 (21-34). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο ημίχρονο 32-42.

Με την ίδια διάθεση γύρισαν στο παρκέ οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη και διεύρυναν τη διαφορά στο +18 (36-54). Η τρίτη περίοδος έληξε 42-64 υπέρ των πρασίνων.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια άνετη νίκη με 58-86.

Δεκάλεπτα: 21-22, 32-42, 42-64, 58-86

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 11, Κιολέογλου 2, Στεφανάκη 3(1), Κατσαμούρη, Μινοβγίδου, Γουίλιαμς 14, Γουίλσον 7, Καρλάφτη 11(2), Πέρι 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ζιάκα, Κωτούλα 6(1), Παυλοπούλου, Πότερ 13, Σωτηρίου 13, Αλεξανδρή 10 (2), Παλάσκα 1, Χριστινάκη 13 (1), Φελούρη, Κάρτερ 17 (3), Θεοδωρομανωλάκη 9 (1), Χαιριστανίδου 4.