La Liga: Νίκη με ανατροπή για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη με ανατροπή επί της Εσπανιόλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 3-1 της Εσπανιόλ στο Μπερναμπούρου, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της La Liga.

Η «Βασίλισσα» μείωσε σε έξι βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, που έχει δύσκολη αποστολή στο «Σαν Μαμές» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Από την άλλη, η Εσπανιόλ παρέμεινε στους 27 βαθμούς και στη 13η θέση.

Η ομάδα της Βαρκελώνης «πάγωσε» την έδρα της Ρεάλ ανοίγοντας νωρίς το σκορ με τον Χοσέλου, στο 8ο λεπτό. Οι «Μερένχες» έβγαλαν αντίδραση άμεσα και κατόρθωσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση πριν το ημίχρονο.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ ισοφάρισε στο 23΄ και ο Μιλιτάο, με την ικανότητά του στο εναέριο παιχνίδι σκόραρε με κεφαλιά το γκολ της ανατροπής στο 39΄, για να σφραγίσει τη νίκη της Ρεάλ ο Μάρκο Ασένσιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάντιθ-Χετάφε 2-2 (39΄ Σομπρίνο, 82΄ πεν. Αλκαράθ – 61΄ πεν., 90΄+14 πεν. Ουνάλ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 3-1 (23΄ Βινίσους, 39΄ Μιλιτάο, 90΄+3 Ασένσιο – 8΄ Χοσέλου)

Έλτσε-Βαγιαδολίδ 17:15
Θέλτα-Ράγιο Βαγεκάνο 19:30
Βαλένθια-Οσασούνα 22:00