Bundesliga: Εμφατική νίκη της Μπάγερν Μονάχου επί της Άουγκσμπουργκ

Θριαμβευτική νίκη πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Για την 24η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν επικράτησε με 5-3 της Άουγκσμπουργκ σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι.

Οι Βαυαροί έμειναν πίσω στο σκορ από τον Μπερίσα στο 3ο λεπτό αλλά απάντησαν άμεσα με τον Κανσέλο στο 15′ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, τον Παβάρ να χρίζεται σκόρερ δύο φορές. Αρχικά, ο Γάλλος έκανε το 2-1 στο 19ο λεπτό ενώ έκανε τρία τα τέρματα της Μπάγερν στο 35′.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου η Μπάγερν είχε και τέταρτο τέρμα με τον Λερόι Σανέ στο 45ο λεπτό. Στο 60ο λεπτό, η Άουγκσμπουργκ μείωσε σε 4-2 με τον Μπερίσα, με τον Ντέιβις στο 74′ να γράφει το 5-2 ενώ το το τελικό 5-3 έγραψε ο Καρντόνα στο 93ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στη Στουτγκάρδη, με το ίδιο σκορ έληξε και το Χέρτα Βερολίνου – Μάιντς.

Η Λειψία φιλοδώρησε με τρία τέρματα (3-0) την Γκλάντμπαχ στη Ρεντ Μπουλ Αρίνα.

Κολωνία-Μπόχουμ 0-2 (9΄ πεν. Στόγκερ, 76΄ Μάσοβιτς)

Μπάγερν Μονάχου-Άουγκσμπουργκ 5-3 (15΄ Κανσέλο, 19΄, 35΄ Παβάρ, 45΄ Σανέ, 74΄ Ντέιβις – 2΄, 60΄ πεν. Μπερίσα, 90΄+3 Καρντόνα)

Λειψία-Γκλάντμπαχ 3-0 (58΄ Βέρνερ, 71΄ πεν. Φόρσμπεργκ, 81΄ Γκβάρντιολ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγάρδη 1-1 (55΄ Ρόντε – 75΄ Κατόμπα Μβούμπα)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 1-1 (18΄ πεν. Νγκανκάμ – 57΄ Αγιόρκ)

Σάλκε-Ντόρτμουντ 19:30