Α1 Γυναικών: Χανιά για φίλημα νίκησαν και τον ΠΑΟΚ

Ο ΟΑ Χανίων μοιάζει ασταμάτητος στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε και του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με 78-65 και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα της Α1.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης το δεύτερο ημίχρονο όταν, οι παίκτριες του Σταύρου Νανάκου ανέβασαν την απόδοση τους και με σύμμαχο τόσο την καλή τους άμυνα όσο και την ευστοχία του από τη γραμμή του τρίποντου, έφτασαν άνετα στην νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τα Χανιά η Ντράμοντ με 23 πόντους με 6 τρίποντα με τις Μπούθ με 16 και Αγγελική Βιντσιλαίου με 12 να συμπληρώνουν την τριάδα. Μάλιστα, η Αγγελική Βιντσιλαίου εκτός από πρωταγωνίστρια ήταν και η άτυχη της αναμέτρησης, καθώς υπέστη κάταγμα 5ου μετακαρπίου και θα μείνει εκτός δράσης τουλάχιστον 4-5 εβδομάδες. Ωστόσο, ενώ ο τραυματισμός της συνέβη στο 2ο δεκάλεπτο, η ίδια συνέχισε να αγωνίζεται και να γίνεται εκ των πρωταγωνιστριών.

Διαιτητές: Τσαχάκης, Ραχιώτης, Ορφανός Ιορδ.
Δεκάλεπτα: 20-18, 36-37, 61-47, 78-65.
ΟΑΧ (Νανάκος): Δερμιτζάκη, Θεοδοσουλάκη 2, Λίτσι 4 (1), Παπαδάκη, Βιντσιλαίου Αγγ. 12 (1), Κουφογιάννη, Ψυχογιού 7 (1), Μπιν 10 (1), Δασκουλίδου, Ντράμοντ 23 (6), Μπουθ 16 (1), Βιντσιλαίου Στ. 4.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Καρλάφτη 7 (1), Λύμουρα 7, Κωτούλα 7 (1), Σύρρα 4, Ταρπάγκου 9, Καρακούλα, Τζέλου, Μάλιγκαν 13, Βαϊολετάμα 13, Κιλαζίδου 5.

Στις άλλες αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής ιστορικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος επικράτησε στην έδρα των Μελισσίων με 70-60. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των γηπεδούχων στην ιστορία τους στην Α1.

ΠΑΣ Γιάννινα-Μελίσσια 70-60
Διαιτητές: Παπανικολάου Γ., Ντόγκας, Χατζημπαλίδης
Δεκάλεπτα: 16-19, 28-26, 49-38, 70-60
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 20, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου, Τζήμου 11 (3), Καλχούν 12 (2), Ντάλα 3 (1), Κανέλλου 2, Τακ 22.
Μελίσσια (Μάλαμα): Χάρις 10 (2), Ναυροζίδου 3 (1), Στεφάνου 4, Πατέρα 7 (1), Κοιλιαρίδη 8 (1), Ζακυνθινού, Κούκη 5, Γιαμπάνη 12, Μπαρνς 11.

Στη Λευκάδα σε ένα άνετο, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, απόγευμα η Νίκη επικράτησε με 68-41 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου φτάνοντας τους  5 βαθμούς στο πρωτάθλημα σε αντίθεση με την ομάδα του κόουτς Μπουμπούς που ακόμα δεν έχουν γευτεί τη χαρά της νίκης.

Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 68-41
Διαιτητές: Καρακάσης, Λογοθέτης, Μαρινάκης.
Δεκάλεπτα: 14-8, 35-22, 51-34, 68-41.
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Πανούση 17 (3), Πολυμέρη 6 (1), Παπαμιχαήλ 5 (1), Μαρούντα, Τυπάλδου, Κερασοβίτη, Πέτροβα, Μπεσάρντ 14 (1), Αντομάκο 11 (1), Τσέσλεκ 15.
Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Γκριτζά 9 (1), Παγώνη, Μαγκλάρα 1, Γρηγορίου 1, Τσίκα 2, Λανγκ 12, Κοντογεώργου, Κόουλινγκ 16 (1).

Τέλος σε ένα αμφίρροπο αγώνα οι Εσπερίδες Καλλιθέας εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και νίκησαν με 67-61 την Ελευθερία Μοσχάτου. Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο όταν οι Εσπερίδες κατάφεραν και ξέφυγαν λίγο στο σκορ απόσταση που όμως ήταν αρκετή για να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Εσπερίδες – Ελευθερία Μοσχ. 67-61
Διαιτητές: Μπούκας-Χρηστίδης Π.-Χρηστίδης Ηλ.
Δεκάλεπτα: 16-18, 30-31, 51-52, 67-61
Εσπερίδες (Σκληρός): Παπαϊωάννου, Εμμανουηλίδου, Δανούση 3(1), Λουκάτου, Κεχαγιά 10, Ακλ 22(1), Πατεράκη 14, Χέβενς 4, Μάιζ 14.
Ελευθερία Μοσχάτου (Καλογερόπουλος): Τζέιμς 27(2), Σπαθάρου 4, Μίχου 5, Γκίλντεϊ 4, Αλεξανδρή 7(1), Σλέμερ 14.