Α1 Γυναικών: “Έτρεχε” με 114 ο Ολυμπιακός

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο Ολυμπιακός πήρε ευρεία νίκη επί του Σπόρτιγκ με 114-54 στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ για την 17η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν σε όλη την διάρκεια ανώτερες και συνεχίζουν αήττητες στην Ελλάδα, μιας και αυτή ήταν η 114η συνεχόμενη νίκη του στην Α1 και η 132η σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Πειραιά η Τζάκι Γέμελος με 18 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Μπασάρα Γκρέιβς με 17 πόντους.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται με 6-2 μετά από καλάθι της Γκρέιβς. Η Τόμας βοήθησε για το 10-3 στο δίλεπτο, ενώ στη συνέχεια πραγματοποίησε το 17-3 με εύκολο τρόπο έπειτα από κλέψιμο. Η Γέμελος από την μεριά της έγραψε το 21-5 με τρίποντο και λίγο πριν το πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 23-5. Με ένα σουτ από τα πέντε μέτρα η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 25-8 και η Γκρέιβς έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ το 27-10. Οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 32-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε στο ίδιο τέμπο, δύο τρίποντα έστειλαν το ματς στο 38-18, με την Γκρέιβς να πραγματοποιεί το 40-20. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας μέσω της Σταμάτη έφτασαν στο +21 (45-24), με την Κοσμά να πετυχαίνει το τρίποντο και να κάνει το 48-24. Με την Τόμας και την Γκρέιβς να κλέβουν την μία μπάλα μετά την άλλη, ο Θρύλος έφτασε το σερί του στο 14-0, με την Κοσμά με λέι απ να κάνει το 56-24 με 1:17 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 59-26 έπειτα από γκολ φάουλ της Γκρέιβς.

Ο Σπόρτιγκ πέρασε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό έφερε το 61-35, με την Γιουτσένκοβα να σκοράρει για το +28 (63-35). Η Γέμελος πέτυχε το 66-37 και η Σπυριδοπούλου το 68-37, με την πρώτη να βάζει ένα ακόμα τρίποντο για το +34 (71-37). Τρία σερί κλεψίματα και το λέι απ της Σταμολάμπρου και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 40 πόντους (77-37), με την Ελληνίδα γκαρντ, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να γράφει το 81-37. Η Σπυριδοπούλου έγραψε το 84-37,  με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 87-40.

Στην τέταρτη περίοδο, η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε το 90-40, με την Γκρέιβς να συνεχίζει (92-40) και την Σταμάτη να πετυχαίνει το τρίποντο για το 99-44. Η Λούκα με δύο σερί δίποντα διαμόρφωσε το 103-46, με τις «ερυθρόλευκες» να μην αφήνουν το πόδι από το γκάζι από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Η Σταμάτη στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 105-48, ενώ η Λούκα πέτυχε ένα ακόμα καλάθι για το 107-50. Η Αυτζή πέτυχε το 110-52, η Κοσμά συνέχισε  με έναν ακόμα αιφνιδιασμό (112-52), με την Λούκα να τελειώνει το παιχνίδι με ένα ακόμα δίποντο για το τελικό 114-54.

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 59-26, 87-40, 114-54.

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης): Τόμας 9 (3/5διπ, 1/4τριπ, 3ρ, 6ασ, 3κλ), Σταμάτη 10 (2/2διπ, 2/6τριπ, 1ρ, 1ασ, 2κλ, 1κοψ), Αυτζή 6 (2/4τριπ, 5ρ, 2ασ, 1κλ), Σπυριδοπούλου 13 (2/5διπ, 3/7τριπ, 7ρ, 5ασ, 1κλ, 1κοψ), Παυλοπούλου 4 (2/4διπ, 7ρ, 6ασ, 2κλ), Νικολοπούλου, Γκρέιβς 17 (7/8διπ, 3/3β, 9ρ, 4ασ, 2κλ), Γέμελος 18 (3/5διπ, 4/7τριπ, 11ρ, 7ασ, 2κλ, 1κοψ), Γιουρτσένκοβα 11 (5/5διπ, 1/2β, 3ρ), Λούκα 10 (5/6διπ, 2ρ), Κοσμά 7 (2/2διπ, 1/3τριπ, 2ρ, 1ασ, 2κοψ), Σταμολάμπρου 9 (3/6δπι, 1/5τριπ 2ρ, 5ασ, 1κλ).

Σπόρτιγκ (Θάνος Σόφτσης): Κοιλια 2, Τζάκσον 5 (1), Γούναρη, Ιωαννίδου 6, Ανωγειανάκη 11, Φλώρου 2, Κουγιανού, Ντέιβις 28 (1), Κόστοβιτς.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς στο επίσημο σάιτ του Ερασιτέχνη: «Ηταν μία πολύ καλή εμφάνιση και το σκορ το δείχνει και από μόνο του μπορώ να πω. Ο αντίπαλός μας είχε σημαντικές απουσίες αλλά είχαμε πει να είμαστε σοβαροί 100% γιατί στο παιχνίδι του πρώτου γύρου δεν είχαμε πάει καθόλου καλά και είχαμε δυσκολευτεί αρκετά. Το μόνο που κάνουμε πλέον είναι να πραγματοποιούμε καλές προπονήσεις, να ακολουθήσουμε το πρόγραμμά που έχουμε σωστά και να κατακτήσουμε τους στόχους που έχουμε θέσει από την αρχή της χρονιάς, δηλαδή να μην χάσουμε πουθενά σε πρωτάθλημα και κύπελλο».

Η Μπασαρα Γκρέιβς δήλωσε για το ματς: «Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ήμασταν σοβαρές και προσηλωμένες στον στόχο μας. Παίξαμε αρκετά καλά και κατακτήσαμε μία ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα με όμορφο μπάσκετ. Ήμασταν από την αρχή έτοιμες πνευματικά και είχαμε μία πολύ καλή εμφάνιση σήμερα, ξεκινώντας τα πάντα από την άμυνα».