Α1 Γυναικών: Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού και πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ.

Την ανωτερότητά της κόντρα στον Παναθηναϊκό επιβεβαίωσε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Με εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα και κορυφαίες τις Χριστινάκη (οκτώ ριμπάουντ) και Βίτολα (14 ριμπάουντ), με 20 πόντους η κάθε μία, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 74-61 των «πράσινων» στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη 16η αγωνιστική της Α1 και έμειναν μόνες πρώτες στην κορυφή, «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα έδρας (ενόψει των πλέι οφ). Στο πρώτο φετινό εντός έδρας ντέρμπι, οι παίκτριες του Ολυμπιακού κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στον Παναθηναϊκό, ήταν ξεκάθαρα καλύτερες σε όλους τους τομείς και προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους (71-55), φτάνοντας -σχετικά εύκολα- στην τελική επικράτηση, με την οποία… πάτησαν γερά στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α1.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και με δύο εύστοχες βολές της Τόμπιν (8:28), προηγήθηκε με 6-0. Η Τόμπιν «έγραψε» και το 8-2, στη λήξη της επίθεσης (6:58), ενώ γρήγορα-γρήγορα, στο 6:14, η Σύρρα υπέπεσε στο τρίτο της φάουλ και αντικαταστάθηκε. Ο Παναθηναϊκός, με 7-0 σερί, προσπέρασε (8-9), με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας αντέδρασαν και με καλάθι και φάουλ της Γουίλιαμς, στο 2:22, προηγήθηκαν με +2 (13-11), με την Χριστινάκη να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (15-11), 1:43 για τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου. Η Γουίλιαμς κράτησε το +4 (17-13), στο 0:15, με τις «πράσινες» να μειώνουν σε 17-16, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και στη δεύτερη περίοδο, με την Χριστινάκη να σκοράρει από τα 6,75μ. (9:30), για το 20-16, ενώ η Σπυριδοπούλου έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (24-16), στο 7:10. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν εξαιρετική, αφού κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς καλάθι στα τέσσερα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Νικολοπούλου, στο 5:23, να επαναφέρει το +8 (26-18). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +13 (33-20), με γκολ-φάουλ της Χριστινάκη (2:33), με την Βίτολα να «γράφει» το +15 (37-22), 1:03 για το ημίχρονο. Το 39-25 του ημιχρόνου διαμόρφωσε η Γουίλιαμς, με ωραίο τζαμπ σουτ (0:12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Τόμπιν (43-30, 6:53) και Βίτολα επανάφεραν το +13 (45-32, 5:50) για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, όμως οι φιλοξενούμενες, με δύο διαδοχικά καλάθια, πλησίασαν στο -9 (45-36) και ο Θάνος Νίκλας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός «απάντησε» και με τρίποντο της Βίτολα (3:50), επέστρεψε σε διψήφια διαφορά (48-36), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους τρεις πόντους (48-45). Η Καρλάφτη έβαλε «στοπ» στο «μπλακ άουτ» των «ερυθρόλευκων», σκοράροντας για το 50-45, στο 0:50, ωστόσο οι «πράσινες» πλησίασαν στον πόντο, για το 50-49 της τρίτης περιόδου!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, η Χριστινάκη, με τέσσερις σερί πόντους (9:39, 9:01), ανέβασε τη διαφορά στο +5 (54-49), ενώ «χτύπησε» ξανά, στο 7:24, για το +9 (58-49) του Ολυμπιακού! Στο 6:35, η Σπυριδοπούλου διατήρησε τη διαφορά των εννιά πόντων (60-51), με την Νικολοπούλου να «γράφει» το 62-51, έξι λεπτά πριν από το φινάλε και την Βίτολα να κάνει το +13 (64-51), στο 5:47. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 64-55, με την Βίτολα να «απαντάει» με τρίποντο, για το +13 (68-55), τρία λεπτά πριν από τη λήξη! Με τρίποντο της Νικολοπούλου (2:29), οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν στο +16 (71-55), με την Χριστινάκη να «υπογράφει» την τελική επικράτηση (74-61), με buzzer-beater τρίποντο (0:01).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-25, 50-49, 74-61

Ολυμπιακός (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 9, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 8, Καρλάφτη 2, Χριστινάκη 20(2), Βίτολα 20(2), Κολλάτου, Τόμπιν 9

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 13(3), Παυλοπούλου7(1), Τσβίτκοβιτς 6, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 7(1), Τζοουνς 14(1), Αλέιν 10, Χαιριστανίδου 2