Εθνική Γυναικών: Νίκησε την Τουρκία σε φιλική αναμέτρηση

Φιλική νίκη της Εθνική Γυναικών επί της Τουρκίας.

Η Εθνική Γυναικών κάνοντας κατάθεση ψυχής, επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Τουρκίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Arslan Zeki Emirhan της Αττάλειας. Η Εθνική πέτυχε το νικητήριο γκολ σε διάστημα που αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιρίστριες.

Η Εθνική, αν και είχε πάρει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, δέχθηκε ένα γκολ στο 12′  από μια σέντρα απ’ τα δεξιά της Ουράζ που πήρε παράξενη τροχιά και κατέληξε στο πλαϊνό δίχτυ της Νάση. Στη συνέχεια, το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Ελλάδα να έχει την κατοχή της μπάλας, να πιέζει και να κερδίζει κόρνερ και φάουλ, χωρίς ωστόσο να φτάνει κοντά στο γκολ. Στο ίδιο διάστημα η Τουρκία προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις, χωρίς και αυτή να φτάνει σε κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 49′ η Εθνική ισοφάρισε με ωραία κοντινή κεφαλιά της Μαρίας Καπνίση, που είχε μπει στο ματς ως αλλαγή. Η Ελληνίδα αμυντικός σκόραρε μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ της Σαρρή από τα δεξιά. Στο 69′ η Αγκιόζ σταμάτησε το πλασέ της Σπυριδωνίδου από τη μεγάλη περιοχή και στο 77ο λεπτό το μακρινό σουτ της Σέκερ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 85′ η Γεωργαντζή αποχώρησε τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο και η Εθνική ολοκλήρωσε με 10 παίκτες την αναμέτρηση.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Εθνική Ομάδα βρήκε το γκολ νίκης στο 95ο λεπτό, όταν σε μια εξαιρετική εκδήλωση αντεπίθεσης, η Παπαδοπούλου βρήκε τη Σπυριδωνίδου, η οποία με πλασέ χάρισε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Στο 97′ η Νάση έδιωξε εντυπωσιακά στο γάμα την κεφαλιά της Καραμπουλούτ. Συνολικά η Εθνική στάθηκε εξαιρετικά απέναντι σε μια καλή ομάδα που δίνει έμφαση στο δυναμικό παιχνίδι και επιδιώκει τις επαφές. Ο κόουτς Κατηκαρίδης χρησιμοποίησε πολλές από τις διεθνείς που συνήθως δεν παίζουν βασικές και τα πήγαν πολύ καλά.

Τουρκία (Νέσλα Κιραγκάσι): Αγκιόζ, Χιζ, Όζεφ (70′ Κουρού), Τσιβελέκ, Τοπτσού (83′ Καράτας), Τσαλ, Αμπράχαμψον, Τούρκογλου (46′ Σέκερ), Τσιν (83′ Καραμπουλούτ), Κεσκίν (70′ Κερίμογλου), Ουράζ.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μάρκου (62′ Γεωργίου), Σαρρή (78′ Μωραΐτου), Γιαννακά (46′ Σπυριδωνίδου), Χαμαλίδου (73′ Παπαδοπούλου), Κόγγουλη (73′ Γεωργαντζή), Πατερνά, Παλαμά, Γκούνη (46′ Καπνίση).