Α1 Γυναικών: Συνεχίζει αήττητος σε Ελλάδα και Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και τις Εσπερίδες Καλλιθέας και πρόσθεσε ακόμα μια νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό της Λεωφόρου τις Εσπερίδες Καλλιθέας με 74-45 για την 6η αγωνιστική της Α1 γυναικών του μπάσκετ και έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα συνεχίζοντας παράλληλα την αήττητη πορεία του σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Οι “πράσινες” ,που δεν απειλήθηκαν καθόλου από την ομάδα της Καλλιθέας, έδειξαν πολύ καλά δείγματα μια βδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό φροντίζοντας με άξονα την άμυνα τους να καθαρίσουν γρήγορα την υπόθεση νίκη.

Τέσσερις παίκτριες του Παναθηναϊκού είχαν πάνω απο δέκα πόντους με την Παυλοπούλου να σημειώνει 12 πόντους και να είναι πρώτη σκόρερ σε μια επιθετική πολυφωνία που άφησε απόλυτα ικανοποιημένη την Ελένη Καπογιάννη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς με την Πότερ να σημειώνει τους δύο πρώτους πόντους με βολές. Τη σκυτάλη πήραν Κάρτερ και Παυλοπούλου για το 9-0. Με αντεπίθεση από τις Εσπερίδες η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι στο 7’ (11-9) ωστόσο, οι «πράσινες» ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με +5 (17-12).Με καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Με δύο εύστοχα τρίποντα από Αλεξανδρή και Κωτούλα ο ΠΑΟ προηγήθηκε 23-15. Οι Εσπερίδες στη συνέχεια κατάφεραν να μειώσουν στους 3 (23-20) αλλά ο ΠΑΟ επανήλθε γρήγορα στον έλεγχο του ματς και έτρεξε το δικό τους σερί. «Έχτισε» διαφορά 9 πόντων (31-22) και κράτησε χαμηλά τις φιλοξενούμενες. Η Ριντ με 5 συνεχόμενους πόντους πήγε το ματς στο +12 για να κλείσει το ημίχρονο με +16 (38-22).

Με την επιστροφή στο παρκέ ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στέλνοντας τη διαφορά στο +22 (50-28). Το «τριφύλλι» διατήρησε το ευρύ προβάδισμα θέτοντας τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Η περίοδος έληξε 54-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα σερί 14-0 (68-37) και να σφραγίζει τη νίκη. Η κόουτς Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριές της δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κονταράτος-Τεφτίκης

Δεκάλεπτα: 17-12, 38-22, 54-37, 74-45

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Ζιάκα 2, Κωτούλα 8(2), Παυλοπούλου 12, Πότερ 11, Σωτηρίου 4, Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή 10(1), Παλάσκα, Κάρτερ 4, Θεοδωρομανωλάκη 2, Χαιριστανίδου 4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρχιόσε 13, Γασπαράτου 7(1), Λουκάτου, Γούναρη, Πρίφτη, Κορρέ 9(3), Μπενέκη 4, Κασάπογλου 7(1), Χίγκινς 5.