Serie A: Με πεντάρα το τρίποντο για την Ρόμα, γκέλα για Φιορεντίνα

Νίκη για τη Ρόμα απέναντι στη μαχητική Μπενεβέντο, γκέλαρε η Φιορεντίνα, μεγάλα διπλά για Κάλιαρι και Σασουόλο

Στο Ολίμπικο η νεοφώτιστη Μπενεβέντο έβαλε δύσκολα στη Ρόμα, ωστόσο οι Τζιαλορόσι πήραν τη νίκη με 5-2, για την 4η αγωνιστική της Serie A. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Φοσένκα ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4′, με τον Καπράρι.

Η Ρόμα έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Πέδρο στο 31′ και στην συνέχεια παίρνοντας το προβάδισμα με τον Έντιν Τζέκο στο 35ι λεπτό (2-1).

Στο 55′ η Μπενεβέντο βρήκε την ισοφάριση με τέρμα του Λαπάντουλα. Ο Ιταλός επιθετικός αρχικά νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι από τον Μιράντε, όμως στην συνέχεια της φάσης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Η Ρόμα παρόλα αυτά πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Βερετούτ στο 67′ και με το δεύτερο τέρμα του Τζέκο στην αναμέτρηση στο 78′, σφράγισε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το 4-2. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Πέρες στο 89ο λεπτό.

ΝΕΑ ΑΠΩΛΕΙΑ ΓΙΑ ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ, ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΝΙΚΗ Η ΚΑΛΙΑΡΙ

Η Φιορεντίνα τα έκανε σαλάτα στην έδρα της Σπέτσια, παραχωρώντας ισοπαλία με 2-2. Πετσέλα και Μπιράγκι στο 2ο και 4ο λεπτό έδωσαν προβάδισμα με 2-0 στους βιόλα. Κάτι που έγινε μετά τον μακρινό Μάιο του 1958 (σε ματς με την Πάντοβα), όταν η Φιορεντίνα κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα στο πρώτο πεντάλεπτο, σε αγώνα της Serie A.

Η ομάδα του Ντανιέλε Βέρντε κατάφερε να αντιδράσει, με τον 24χρονο να μειώνει σε 2-1 στο 39ο λεπτό. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 75′ ο Φαρίας.

Στο Τορίνο η Κάλιαρι με μπροστάρη τον Σιμεόνε που πέτυχε δύο τέρματα και έφυγε με το τρίποντο απέναντι στους ταύρους (3-2). Ο Μπελότι στο 4′ άνοιξε το σκορ. Ο Ζοάο Πέδρο ισοφάρισε στο 12′ και ο Σιμεόνε στο 19′ έδωσε το προβάδισμα στην Κάλιαρι.

Η Τορίνο ισοφάρισε στο 49ο λεπτό με το δεύτερο τέρμα του Μπελότι στο ματς (2-), ωστόσο ο Σιμεόνε στο 73′ έγραψε το τελικό 3-2 για την ομάδα της Σαρδηνίας.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ ΓΙΑ ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Ματσάρα με τα όλα της στην Ρενάτο Νταλάρα ανάμεσα στην Μπολόνια και την Σασουόλο, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουμε με το διπλό, επικρατώντας με 4-3. Για 90 λεπτά αγωνίστηκε ο Κυριακόπουλος με την φανέλα της Σασουόλο.

Ο Σοριάνο στο 9ο λεπτό έκανε το 1-0 για την Μπολόνια, αλλά η Σασουόλο ισοφάρισε με τον Μπεράρντι στο 18′. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Σβάνμπεργκ στο 39′ και πήραν αέρα δύο τερμάτων με τον Ορσολίνι στο 60′ (3-1).

Η μεγάλη ανατροπή για την Σασουόλο ξεκίνησε με τον Ντζούρισιτς στο 64′, που αρχικά μείωσε σε 3-2 και στο 70′ ήταν η σειρά του Καπούτο να σκοράρει για το 3-3. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε τη νίκη στην Σασουόλο, το πέτυχε αντίπαλος καθώς ο Τομιγιάσου σκόραρε στην εστία της ομάδας του για το τελικό 4-3.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

Νάπολι – Αταλάντα 4-1 (23′, 27′ Λοζάνο, 30′ Πολιτάνο, 43′ Όσιμεν / 69′ Λάμερς)

Ίντερ – Μίλαν 1-2 (29′ Λουκάκου / 13′ πεν. 15′ Ιμπραΐμοβιτς)

Σαμπντόρια – Λάτσιο 3-0 (33′ Κουαγιαρέλα, 41′ Ογκέλο, 74′ Ντάσγκααρντ)

Κροτόνε – Γιουβέντους 1-1 (12′ πεν. Σίμι / 21′ Αλβάρο Μοράτα)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μπολόνια – Σασουόλο 3-4 (9′ Σοριάνο, 39′ Σβάνμπεργκ, 60′ Ορσολίνι / 18′ Μπεράρντι, 64′ Τζούρισιτς, 70′ Καπούτο, 77′ αυτ. Τομιγιάσου)

Σπέτσια – Φιορεντίνα2-2 (39′ Βέρντε, 75′ Φαρίας / 2′ Πετσέλα, 4′ Μπιράγκι)

Τορίνο – Κάλιαρι2-3 (4′ πεν, 49′ Μπελότι / 12′ Πέδρο, 19′ 73′ Σιμεόνε)

Ουντινέζε – Πάρμα 3-2 (28′ Σαμίρ, 52′ αυτ. Ιακαπόνι, 88′ Πουσέτο / 27′ Ερνάνι, 70′ Καραμόχ)

Ρόμα – Μπενεβέντο (31′ Πέδρο, 35′ Τζέκο / 5′ Καπράρι, 55′ Λαπάντουλα)