ΑΕΚ-Μπράιτον: Ήττα για την Ένωση και κοιτάζει το Conference League

Ήττα της ΑΕΚ από τη Μπράιτον και πλέον κοιτάζει το εισιτήριο για το Conference League

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 1-0 από τη Μπράιτον στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Europa League.

H Ένωση αποχαιρετά το Europa League και  θα πρέπει να πάρει αποτέλεσμα από τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ στην τελευταία αγωνιστική (14/12) για να συνεχίσει στο Conference League. Η Μαρσέιγ και η Μπράιτον προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ σε αυτήν την αναμέτρηση πέτυχε ο Ζοάο Πέδρο με πέναλτι στο 55ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς με δεύτερη κίτρινη στο 66΄.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που έχασε την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε την προσπάθεια του Έβαν Φέργκιουσον μέσα από την περιοχή.

Σταδιακά η ΑΕΚ άρχισε να ανακτά τα ηνία του παιχνιδιού και να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως χάρη σε έναν εκπληκτικό Στίβεν Τσούμπερ. Ο Ελβετός ήταν ασταμάτητος και μόνιμη πηγή κινδύνων για την εστία του Φερμπρούγκεν. Απείλησε με μακρινά σουτ, με κεφαλιά στο 31΄, ενώ στο 44΄ «άγγιξε» το γκολ όταν σούταρε, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ντανκ και «τράνταξε» το κάθετο δοκάρι της Μπράιτον.

Πολύ καλή η Ένωση προς το τέλος του ημιχρόνου, απείλησε την αγγλική ομάδα, αλλά κράτησε το «μηδέν».

Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο του β΄ ημιχρόνου, ο Σιμάνσκι παραχώρησε ένα «φτηνό» πέναλτι, ανατρέποντας τον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 0-1 στο 55΄.

Σα να μην έφτανε αυτό, ακολούθησε μια δεύτερη απερισκεψία, που έφερε την Ένωση σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Στο 66΄ ο Γκατσίνοβιτς πήγε καθυστερημένα σε προβολή πάνω στον Ιγκόρ, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η δεύτερη και έτσι άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Στο 73΄ ο Στάνκοβιτς πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Φέργκιουσον, ενώ στο 74΄ ο Πινέδα από ασίστ του Αραούχο σούταρε λίγο άουτ, στην μεγαλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο β΄ ημίχρονο.

Οι παίκτες του Αλμέιδα προσπάθησαν στη συνέχεια, αλλά δεν τα κατάφεραν και το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Κίτρινες: Γκατσίνοβιτς, Τσούμπερ – Φέλτμαν

Κόκκινη: Γκατσίνοβιτς

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Χατζισαφί, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (83΄ Πιζάρο), Άμραμπατ (72΄ Ελίασον), Μάνταλος (72΄ Αραούχο), Τσούμπερ (72΄ Πόνσε)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Φερμπρούγκεν, Χίνσελγουντ, Ντανκ, Ιγκόρ, Φέλτμαν, Γκρος, Γκίλμουρ (87΄ Μπαλεμπά), Αντινγκρά, Ζοάο Πέδρο (77΄ Μίλνερ), Μιτόμα (69΄ Νταούντ), Φέργκιουσον (87΄ Ντάφους)