Ατλέτικο Μαδρίτης- Μπιλμπάο: Ανατροπή τίτλου για τους “ροχιμπλάνκος”

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης και κράτησε τη διαφορά ασφαλείας για την κατάκτηση του τίτλου

Η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με 2-1 τη Μπιλμπάο στο Wanda Metropolitano, για την εξ’ αναβολής 18η αγωνιστική της La Liga.

Με το τρίποντο αυτό κράτησε την απόσταση ασφαλείας στο +6 από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και στο +8 από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Μουνιάιν με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 21ο λεπτό, «παγώνοντας» την Ατλέτικο, η οποία έφερε το ματς στα ίσα με τον Γιορέντε στο 45+2′.

Τη νίκη στους Μαδριλένους έδωσε ο Λουίς Σουάρες στο 51ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Μέχρι το τέλος προσπάθησαν οι Βάσκοι για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Καράσκο έχασε μια καλή ευκαιρία στη συνέχεια για να κάνει πιο εύκολη τη νίκη της ομάδας του Σιμεόνε με το σκορ να μην αλλάζει ωστόσο και την Ατλέτικο να παίρνει τη νίκη.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Καράσχο (89′ Λόντι), Κόκε, Γιορέντε (89′ Κοντογκμπιά), Λεμάρ (67′ Σαούλ), Ζοάο Φέλιξ (67′ Κορέα), Σουάρες (72′ Τορέιρα)

Μπιλμπάο: Ουνάι Σιμόν, Ντε Μάρκος (81′ Κάπα), Ουνάι Νούνιεθ, Γεράι, Γιούρι, Μπερενγκέρ, Ουνάι Λόπεθ (73′ Βενθεδόρ), Βέσγα (59′ Ντάνι Γκαρθία), Μουνιαΐν (81′ Μορκίγιο), Ραούλ Γκαρθία (74′ Βιγιαλίμπρε), Ινιάκι