ΑΕΚ-ΟΦΗ: Καθάρισε τους Κρητικούς και ετοιμάζεται για τον Ολυμπιακό

Ευχάριστο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», καθώς επικράτησε του ΟΦΗ και ετοιμάζεται χωρίς απώλειες για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ δεν βρήκε αντίσταση από τον ΟΦΗ και νίκησε με 3-0 την ομάδα του Ηρακλείου στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς που είχε ένα τέρμα και γενικά ήταν εξαιρετικός, όσο αγωνίστηκε, ενώ από κοντά σε απόδοση ήταν ο Πέτρος Μάνταλος με μία ασίστ και ισάριθμα γκολ. Το πρώτο γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Λιβάι Γκαρσία.

Η Ένωση μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και παρότι είχε πολλές αλλαγές στην σύνθεση της παρέμεινε στο πλάνο του Ματίας Αλμέιδα σε όλη την διάρκεια της και πήρε το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιβάϊ Γκαρσία μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Νόρντιν Άμραμπατ. Ο Δικέφαλος έκανε δύο τα τέρματα του στο 11ο λεπτό με την προβολή του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς μετά το γύρισμα στην περιοχή του Πέτρου Μάνταλου.

Στη συνέχεια, ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ με δύο τελειώματα μέσα σε τρία λεπτά (20′, 22′) του Γκερέρο που αμφότερα δεν αποτέλεσαν ουσιαστικό κίνδυνο για τον Αθανασιάδη.

Η επόμενη καλή στιγμή ήταν για την ΑΕΚ με το σουτ του Πινέδα στο 29′ που έφυγε κόρνερ ενώ τα σουτ τον Γκατσίνοβιτς στο 39ο λεπτό και του Μπαλογιάννη στο 45′ βρήκαν σε ετοιμότητα τους δύο τερματοφύλακες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος μπήκε ορμητικά και είχε δύο σπουδαίες τελικές με τον Γκατσίνοβιτς στο 52′ και τον Άμραμπατ στο 59′ που ζέσταναν τον κόσμο της ομάδας πριν το τρίτο γκολ από τον Πέτρο Μάνταλο.

Δύο λεπτά μετά την ευκαιρία του Άμραμπατ η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο τέρμα από τον τέως αρχηγό της Πέτρο Μάνταλο. Ο Λιβάϊ Γκαρσία έκανε την κεφαλιά εκεί που ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Παρά την επίτευξη και του τρίτου τέρματος η ΑΕΚ έμεινε πιστή στο πλάνο της, έφτανε με περίσσια εύκολη στην εστία του ΟΦΗ και αν οι Άμραμπατ και Σιντιμπέ ήταν πιο εύστοχη το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει.

Σκόρερς: 6′ Γκαρσία, 11′ Γκατσίνοβιτς, 61′ Μάνταλος

Κάρτες: 32′ Θοράρισον

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Πινέδα (66′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (70′ Μαχαίρας), Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (86′ Κοσίδης).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής (83′ Πασαλίδης), Περέα (74′ Στάικος), Μεγιάδο, Ντιουσέ (83′ Νέιρα), Θοράρινσον, Τζου (66′ Νικό), Γκερέρο (66′ Ντουρμισάι).